Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.7. 2014 21:53
rozpad koalice

Válčící Ukrajina se chystá na volby, EU na sankce proti Rusku

Arsenij Jaceňuk - Ukrajina
Zdroj: ČTK

Na Ukrajině se dnes rozpadla vládní koalice a kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka podal demisi, což zřejmě otevírá cestu k předčasným parlamentním volbám.

V Kyjevě dnes strany UDAR a Svoboda ohlásily odchod z vládní koalice. Podle médií jde o první krok k vypsání mimořádných parlamentních voleb, které by se mohly konat koncem října. "Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl premiér Jaceňuk v parlamentu. Zatím není jasné, kdo povede do případných voleb přechodnou vládu.

 

Někteří politikové Jaceňukovy strany Vlast považují rozpad koalice za neodpovědný manévr, který může poškodit úsilí vlády o likvidaci proruského povstání na východě země. Ukrajinský parlament ale byl od únorového převratu terčem časté kritiky za to, že část jeho zastupitelů v minulosti aktivně podporovala režim sesazeného prezidenta Viktora Janukovyče.


Z Charkova do nizozemského Eindhovenu dnes odletěl další letoun s pozůstatky obětí katastrofy malajsijského Boeingu 777, který se minulý čtvrtek, údajně po zásahu raketou, zřítil na východě Ukrajiny.

 


Evropská unie hodlá v reakci na ruský postup na Ukrajině výrazně omezit aktivity ruských bank se státní účasti na finančních trzích a podvázat tak hospodářský rozvoj Ruska do příštích let. Vyplývá to z informací z dnešního bruselského jednání unijních diplomatů, kteří jednali o takzvaných sektorových sankcích proti Moskvě. Zmíněné banky loni čerpaly téměř polovinu svých kapitálových potřeb ve výši 15,8 miliardy eur na trzích EU.


Sankce by se podle informovaných zdrojů mohly týkat kapitálového trhu, obrany nebo moderních technologií využitelných v energetice. Plánovaný francouzský prodej výsadkové lodi třídy Mistral Rusku by ale postihnout neměly. Podle německé vlády by sankce proti sektorům ruské ekonomiky mohly být zavedeny do konce července, pokud se Moskva rychle nepřičiní o ukončení krize na východní Ukrajině. Postih by ale podle Berlína měl mít časový limit, aby bylo možné vrátit se k normálnímu režimu.

 


Nové sankce nevstoupí v platnost dříve než příští týden, řekl v Bruselu novinářům mluvčí Evropské komise Jonathan Todd.

 

Podívejte se na reportáž:


Velvyslanci členských zemí EU v Bruselu mezitím podle západních diplomatů schválili uvalení sankcí na dalších 15 Rusů a proruských Ukrajinců, čímž počet potrestaných stoupne na 87, uvedla agentura DPA. Na "černý seznam" přibude také 18 institucí a firem, podporujících separatisty na východě Ukrajiny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celebrity se vyjadřují ke spadlému letadlu: Nemůžu uvěřit, že se to stalo, píše Jandová

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

TN.cz / ČTK / vem

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.7. | 20:14 jana kartová
9
Ja si pamätám, ako ČT24 dávala o Ukrajine celý deň spravodajstvo, aj TN.cz, ...
25.7. | 21:20 zacotomame
-7
25.7. | 20:12 zravi rozum když si dáš jako nick hrubici do očí bijící, všichni ...
27.7. | 19:56 zacotomame
-3
Náhlasit nevhodný komentář
27.7. | 14:03 chorý rozum někdo se ptá, někdo se prezentuje hrubkou v nicku. Asi se málo ptal, tak zůstal blbej.
27.7. | 18:42 majkarebelka
3
Náhlasit nevhodný komentář
POZOR!!! 7 Responses to Tajemství Nového Světového Řádu – 2. varovani !!! napsal:26.7.2014 (12.09) AC24.cz je vládou dotovany projekt kterého úkol je odradit zájemce o nezávislé zpravodajství. Proto AC24 šíří jednu konspiraci za druhou, klidně i 10 lži k jediné události navzájem si ...
27.7. | 17:07 Vaclav muller
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pitomci rychle k volbam a zvolte dalsi pitomce do pitomostanu /ukrajiny/ jak byva vasim dobrym zvykem. Fasisty nevynechavejte maji facko-razanci v povaze stejne jako stupiditu a ta se v totalite hodi.....hura pravdalaska vitezi všade jako černy saze....
27.7. | 14:03 zravi rozum
4
Náhlasit nevhodný komentář
25.7. | 21:20 zacotomame - neptej se stejně nepochopíš :)
26.7. | 06:17 majkarebelka
5
Náhlasit nevhodný komentář
A ještě do třetice: " Kyjev odmítl vydat nahrávky z řídícího střediska letového provozu. Tajná služba SBU vtrhla do řídící věže a zkonfiskovala veškeré nahrávky! Zmocnila se letu MH17 farmaceutická lobby, která potřebovala zkušební subjekty?" http://1url.cz/nToS
26.7. | 06:09 majkarebelka
5
Náhlasit nevhodný komentář
"Obavy černého náčelníka: USA se chystají ze sestřelení letu MH17 obvinit ukrajinského „dezertéra“ z armády. Mediální komedie Bílého domu, ze které si klepou na čelo už i seriózní americké noviny." http://1url.cz/YTog
26.7. | 06:07 majkarebelka
6
Náhlasit nevhodný komentář
EU se chystá na sankce proti Rusku??? No Němci to vidí jinak a jsem moc zvědavá jak z toho vybruslí ti naši vládní kolaboranti! "Zděšení a šok ve FEDu: Německo potichu plánuje vstup do sdružení BRICS, které ovládá Rusko!" http://1url.cz/QToI
25.7. | 21:20 zacotomame
-7
Náhlasit nevhodný komentář
25.7. | 20:12 zravi rozum když si dáš jako nick hrubici do očí bijící, všichni vědí, že jsi vůl. (stupid jacku)
25.7. | 20:12 zravi rozum
6
Náhlasit nevhodný komentář
zacotomame- když budeš držet jazyk za zuby a mít zavřený PC., tak si mohou ostatní myslet že jsi vůl, ale když otevřeš ústa a znásilníš PC. tak v tom každého jen utvrdíš.
25.7. | 20:09 zravi rozum
5
Náhlasit nevhodný komentář
Miroslav Sova-souhlasím a dodávám a získat plynové zásoby a jiné nerostné bohatství.