Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2011 00:22

ON-LINE: Kaddáfí vzkázal: NAKONEC ZVÍTĚZÍME

Spojenecká vojska útočí na strategické cíle v Libyi. Vůdce Libye Muammar Kaddáfí slibuje nelítostný boj.

PSALI JSME:

ROZLOŽENÍ SIL! Jaké zbraně má Kaddáfí a spojenci?

U Kaddáfího bunkru vybuchly bomby!

KADDÁFÍ vyhlásil VÁLKU západu!

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽE TV NOVA:

 

 


 


00:20 Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ze svého rezidenčního komplexu Bab Azízíja v úterý vzkázal, že bude pokračovat v boji a zvítězí nad povstalci. Informuje o tom agentura Reuters.
 

"Nakonec zvítězíme," zvolal Kaddáfí v krátkém projevu v živém vysílání ze svého sídla v metropoli Tripolis.
 

23:45 Dvě katarské stíhačky Mirage a dva dopravní letouny C-17, které se mají zapojit do spojeneckých akcí v Libyi, přistály v úterý na základně Suda na řecké Krétě. Zásahu v severoafrické zemi mezitím vyjádřila podporu Saúdská Arábie, píše agentura Reuters.
 

22:33 Libyjský lídr Muammar Kaddáfí v úterý nařídil propuštění tří zahraničních novinářů, které jeho jednotky zajaly nedaleko města Adždabíja v sobotu. Podle agentury AFP jsou mezi zadržovanými i dva její zaměstnanci.
 

"Lídr revoluce Muammar Kaddáfí obdržel výzvu od francouzské tiskové agentury, respektive od jejího ředitele Emmanuela Hooga, aby propustil tři zadržované novináře. Mohu potvrdit, že budou propuštěni během následujících dvou hodin." uvedl mluvčí Kaddáfího Mussa Ibrahím.
 

21:39 V libyjském hlavním městě se v úterý po setmění znovu ozývá protiletadlová palba a z dálky je slyšet výbuchy. Píše to agentura AFP.
 

Zpravodaj AFP z místa informuje, že zaslechl nejméně dvě exploze, než protiletadlová obrana spustila palbu. Následovalo znovu několik silných výbuchů, popsali další očití svědci. Odkud přesně je bylo slyšet, ale není jasné. Protiletadlová palba se ozývala asi 10 minut, zejména z míst, kde se nachází rezidenční komplex Bab Azízíja libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
 

20:58 Rusko v úterý znovu kritizovalo vojenské operace spojenců v Libyi. Prezident Dmitrij Medveděv při setkání s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem v Moskvě vyjádřil znepokojení nad tím, že nálety nerozlišují mezi vojenskými cíli a civilisty, píše agentura AFP.
 

"Medveděv vyjádřil obavy nad implementací rezoluce Rady bezpečnosti OSN, stejně jako nad možností obětí mezi civilním obyvatelstvem v důsledku nerozlišujícího použití letecké síly," uvádí se prohlášení Kremlu.
 

20:07 Přes měsíc trvající krvavé povstání proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu přeměnilo metropoli Tripolis v město duchů, píše v úterý zpravodaj agentury AFP. Ulice zejí prázdnotou, ale místní si nezoufají: může být přeci ještě mnohem hůř.
 

19:07 Francie zvažuje, že ve středu rozšíří své vojenské operace nad Libyí i mimo oblast východního města Benghází, v němž sídlí povstalecká rada. Informuje o tom v úterý agentura Reuters.
 

"Uvidíme, jaký účinek budou mít zítřejší (středeční) mise. (Rozšíření operací) je však něco, co je rozhodně možné," sdělil novinářům na tiskové konferenci mluvčí francouzského ministerstva Thierry Burkhard.
 

18:36 Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nadále útočí na civilní obyvatelstvo, což je v přímém rozporu s rezolucí OSN. Řekl to v úterý velitel amerických jednotek admirál Samuel Locklear, kterého cituje agentura AFP.

17:45 Ruský premiér Vladimir Putin vyjadřoval jen svůj osobní názor, když přirovnal spojenecký zásah v Libyi ke křížovým výpravám. Řekl to v úterý jeho mluvčí Dmitrij Peskov, kterého v úterý cituje agentura Reuters.
 

"Pohled vyjádřený premiérem není ničím jiným než jeho osobním názorem. Pohled, který vyslovila hlava státu (prezident Dmitrij Medveděv) je jediným oficiálním postojem Ruské federace, které se všichni drží," sdělil Peskov.

17:37 Boje mezi jednotkami věrnými libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu a vzbouřenci, které vypukly ve městě Jafrán jihozápadně od Tripolisu, si vyžádaly devět obětí. Informovala o tom v úterý agentura AFP.
 

"Kaddáfího síly zahájily smrtící ofenzivu v této oblasti v pondělí a v úterý. Boje zabily nejméně devět lidí a mnoho dalších zranily," řekl AFP jeden z obyvatel města.
 

16:39 Spojené státy v nejbližších dnech zmírní bombardování cílů v Libyi. Prohlásil to v úterý v Moskvě americký ministr obrany Robert Gates, kteréh cituje agentura AFP.
 

Gates v Moskvě prohlásil, že poté, co budou zničeny všechny radary a protiletecké zbraně režimu Muammara Kaddáfího, nebude nutné už tak často útočit. Spojené státy potom podle něj vedoucí úlohu v útoku někomu jinému.
 

16:25 Americký prezident Barack Obama je ve Spojených státech kvůli zásahu v Libyi terčem stále větší kritiky. Zatímco podle některých hlasů prezident čekal se zásahem příliš dlouho, podle jiných s ním neměl vůbec souhlasit. Někteří zákonodárci navíc tvrdí, že šéf Bílého domu překročil své pravomoci, když před americkou účastí v akci nepožádal Kongres o souhlas.
 

15:48 Pentagon krátce nato ztrátu letounu potvrdil. Oznámil, že stíhačka F-15 Eagle se zřítila po mechanické závadě. "Havárii patrně způsobila mechanická závada, nic nenasvědčuje tomu, že to byla nepřátelská palba," sdělila Karin Burzynskiová, mluvčí amerického velitelství v německém Stuttgartu.
 


 

14:26 Některé členské země požadují, aby NATO převzalo od Američanů velení operace, jejichž cílem je prosadit bezletovou zónu a klid zbraní v severoafrické zemi.

 

13:43 Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne zhruba do 24 hodin. Dohodla se na tom dnes Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO. Potvrdil to český velvyslanec při alianci Martin Povejšil.

 

12:18 Čtyřicet lidí zemřelo během pondělního útoku ozbrojených sil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího na severozápadní pobřežní město Misráta, které je zřejmě stále ještě v rukou povstalců. S odvoláním na místní občany o tom v úterý informovala agentura Reuters.
 

11:35 Americká stíhačka F-15 havarovala v Libyi, píše v úterý webový portál deníku Daily Telegraph. Pilota zachránili povstalci.
 


 

10:21 Bývalý nizozemský voják pronikl do komunikace pilotů, kteří se účastní náletů na Libyi, píše v úterý francouzský deník Le Figaro. Zveřejnil ji na mikroblogovací sociální síti Twitter.
 

Na internetu se tak ocitly údaje o časech letů, jejich trasách a frekvencích vojenského rádiového spojení.
 

08:52 Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu v úterý dopoledne útočí na město Zintan, informuje televize Al-Džazíra. Ostřelují je z tanků a děl.
 

05:18 Brazilská vláda volá po vyhlášení příměří v Libyi, kde se spojenecké síly snaží zabránit místnímu vůdci Muammaru Kaddáfímu v dalších útocích na povstalce. Brazílie vyzývá znesvářené strany k mírovému dialogu, informuje v úterý agentura Reuters.

 

03:22 Dalším terčem nočních náletů koaličních sil se stala námořní základna asi 10 kilometrů východně od Tripolisu. Podle mluvčího libyjské vlády Músy Ibráhíma zasáhla letadla spojenců město Sebha. Ibráhím se o ztrátách na životech nebo materiálních škodách nezmínil.

 

02.14 Nálety koaličních sil v Libyi zasáhly radary armády Muammara Kaddáfího na dvou základnách protivzdušné obrany na východě Libye. Obě vojenské základny leží východně od města Benghází, které je baštou vzbouřenců na východě země.

 

00:45 Kaddáfího jednotky v pondělí v noci ostřelovaly město Zintán na západě Libye. Podle svědků mnoho obyvatel města prchlo do bezpečí.  "Několik domů bylo zničeno, spadl i minaret u mešity," řekl telefonicky Abdulahmán Daw pro agenturu Reuters. "Dnes přišly nové síly na obléhání města. V kopcích kolem Zintánu je nyní nejméně 40 tanků," dodal obyvatel města, které leží asi 140 kilometrů jihozápadně od Tripolisu.

 

Úterý

 

22:41 Západolibyjské město Misráta je znovu pod kontrolou jednotek věrných Muammaru Kaddáfímu, uvedla v pondělí dubajská televize Al-Arabíja. Agentura Reuters připomíná, že zprávu nelze okamžitě ověřit z nezávislých zdrojů.
 

21:11 Spojené státy jsou odhodlány v brzké době omezit účast na vojenských operacích v Libyi. Řekl to v pondělí během dvoudenní návštěvy Ruska americký ministr obrany Robert Gates, kterého cituje agentura Reuters.
 

"V prvních dvou, třech dnech jsme skutečně v Libyi hráli důležitou roli, ale už brzy lze očekávat, že se naše úloha změní na podpůrnou," řekl Gates v Petrohradě. "Břemeno udržování bezletové zóny stále více ponesou jiné státy," doplnil.
 

20:54 Poblíž rezidenčního komplexu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v hlavním městě Tripolisu se v pondělí večer znovu ozývají hlasité výbuchy a protiletadlová palba. Informuje o tom agentura AFP.
 

20:16 Jednotky věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu při bojích ve městě Misráta na západě země zabily v pondělí nejméně 40 lidí. Agentuře AFP to řekl mluvčí povstalců, podle kterého do lidí v ulicích pálili vládní odstřelovači i tanky.
 

19:33 Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí překvapivě kritizoval svého předchůdce a nynějšího premiéra Vladimira Putina za to, že přirovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi ke středověkým výzvám ke křížovým výpravám. Píše to agentura Reuters.
 

Šéf Kremlu jen několik hodin po prohlášení Putina řekl, termín "křížová výprava" je v kontextu nynějšího konfliktu v Libyi neakceptovatelný. "Je nepřijatelné použít tento výraz vyjadřující střet civilizací," konstatoval Medveděv.
 

Podívejte se na reportáž z pondělní Snídaně s Novou

 


 

18:14 Spojenecké síly z velké části vyřadily z provozu libyjskou protileteckou obranu a tím nad severoafrickou zemí nastolily bezletovou zónu. Řekl to v pondělí britský premiér David Cameron, kterého cituje agentura Reuters.
 

"Oznamuji, že koaliční síly z velké části neutralizovaly libyjskou protileteckou obranu. Výsledkem toho bylo účinné zavedení bezletové zóny nad Libyií," řekl Cameron v dolní komoře parlamentu.
 

17:56 Belgické stíhací letouny F-16 v pondělí podnikly svou první akci v rámci spojenecké operace v Libyi. S odvoláním na belgického ministra obrany Pietera De Crema o tom informuje agentura AFP.
 

17:47 Spojenci v Libyi rozšiřují bezletovou zónu na jih a západ země. Novinářům to dnes řekl americký generál Carter Ham. Zóna brzy bude pokrývat 1000 kilometrů dlouhou oblast. Síly libyjského diktátora Muammara Kaddáfího se stahují od bašty povstalců proti jeho režimu Benghází a "neprojevují velkou schopnost či vůli" pokračovat v boji, uvedl americký generál.
 

17:42 Libyjská povstalecká rada v pondělí tamnímu vůdci Muammaru Kaddáfímu vzkázala, že s ním nehodlá vyjednávat o ukončení války. Píše to agentura Reuters.
 

"Jsme ve vyhlazovací válce, kterou nám tento diktátor vnutil," řekl vysoce postavený člen rady Abíd Hafíz Ghogá na tiskové konferenci ve východolibyjském Benghází.
 

"Kvůli tomu s ním odmítáme vyjednávat. Raději si počkáme na jeho konec, než s ním jednat. Je mezinárodně hledán jako válečný zločinec. Bude souzen za genocidu proti vlastnímu lidu," dodal.
 

17:10 Dva španělské stíhací letouny F-18 se v pondělí vydaly na první hlídkové lety nad Libyí. Jejich cílem je pomoci s udržováním bezletové zóny, kterou umožnila čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN, píše agentura AFP s odvoláním na španělské ministerstvo obrany.
 

16:51 NATO je připraveno podpořit akce mezinárodní koalice v Libyi, připojit by se k nim mohlo během "pár dní". Řekl to v pondělí francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, kterého cituje agentura AFP.
 

"NATO je ochotno podpořit (operaci) do několika dní," řekl Juppé na okraj jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Jakým způsobem, ale nesdělil. Aliance se totiž zatím nedohodla na tom, že by se jako celek do bojů v Libyi zapojila.
 

16:18 Situace v Libyi představuje nebezpečí pro zahraniční novináře, informuje v pondělí francouzská agentura AFP, která od pátku pohřešuje dva zpravodaje. Další čtyři reportéři amerického deníku The New York Times (NYT) byli několik dní zadržováni libyjskou armádou.

14:43 Libyjská armáda se v pondělí po náletech spojenců stáhla asi 100 kilometrů od města Benghází, které je baštou vzbouřenců na východě země. Bojuje se ale ve městě Misráta na západě, Kaddáfího jednotky používají civilisty jako lidský štít, informují agentury AFP a Reuters.
 

14:38 Evropská unie v pondělí schválila už třetí balíček sankcí proti režimu Muammara Kaddáfího, informuje agentura AFP. Cílem jsou tentokrát jednotlivci i ekonomické instituce.
 

Hlavní novinkou jsou restrikce proti jedenácti Kaddáfího blízkým spolupracovníkům a devíti institucím. Zatím nebyla zveřejněna žádná jména, nejmenované zdroje pro AFP ale uvedly, že jde o "investiční společnosti, nadace, banky a státní skupiny". Na seznamu nefigurují ropné a plynárenské společnosti.
 

14:20 Ruský premiér Vladimir Putin v pondělí přirovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN podporující vojenskou operaci v Libyi ke středověkým výzvám ke křížovým výpravám. Informuje o tom agentura Reuters.
 

13:35 Povstalci proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v pondělí přivítali další nálety spojeneckých letadel na pozice armády. Pozemní zásah koalice ale nechtějí, informuje agentura Reuters.
 

"Výbor odmítl pozemní zahraniční jednotky, ale podporujeme bombardování Kaddáfího armády," řekl mluvčí opozice Ahmad Hasí z města Benghází.


 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

12:48 Italský remorkér Asso 22, kterého se zmocnili libyjští vojáci, v neděli opustil tripoliský přístav. Jeho další osud ale zůstává nejasný, píše v pondělí agentura AFP s odvoláním na prohlášení italského ministra obrany Ignazia La Russy.
 

"Plavidlo míří na východ, nevíme však přesně kam, neboť často mění kurs a na její palubě se nacházejí ozbrojení Libyjci," sdělil La Russa.
 


 

12:36 Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Amr Músá v pondělí prohlásil, že organizace respektuje rezoluci OSN, jež umožnila letecké útoky v Libyi, informuje agentura Reuters. Jeho nedělní výroky ovšem naznačovaly, že LAS není s nálety spojenců spokojená.
 


 

11:55 Chamis Kaddáfí, jeden ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, zemřel. Chamis Kaddáfí v nemocnici podlehl zraněním, která utrpěl po útoku libyjského sebevražedného pilota v Tripolisu, informuje v pondělí televizní stanice SamayLive s odvoláním na webové stránky povstalců.
 

Libyjská vláda zprávy o jeho smrti popírá.
 

Chamis byl šestým synem Muammara Kaddáfího a velitelem 32. brigády. Studoval v Moskvě a Madridu.
 

 

10:55 Libyjská armáda se v pondělí po náletech spojenců stáhla asi 100 kilometrů od města Benghází, které je baštou vzbouřenců na východě země. Bojuje se ale ve městě Misráta na západě.

 

 

8:20 Útok britských stíhaček Tornado byl ale přerušen, aby se zabránilo ztrátám na životech civilistů. Francie v pondělí ráno oznámila, že nemá žádné informace o civilních obětech. Libyjská vláda oznámila, že na kontě dvou dnů bombardování je 64 mrtvých. Tento počet je ale nemožné ověřit z nezávislých zdrojů.

 

7:50 I když Spojené státy tvrdí, že Kaddáfí není na "seznamu cílů", jedna raketa zasáhla administrativní budovu v jeho rezidenčním komplexu. Dům byl kompletně srovnán se zemí. Podle Libyjců jde o barbarský akt ze strany "koloniálního nepřítele", podle spojenců v budově bylo velení libyjské armády.

 

7:34 Britové vystřelili ze svých ponorek ve Středozemním moři další rakety Tomahawk. "My a naši mezinárodní partneři pokračujeme v operacích na podporu rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů," řekl mluvčí britského ministerstva obrany.

 

7:06 Válečná letadla Francie, USA a dalších členů koalice startovala z vojenských základen v Itálii.

 

6:44 NATO schválilo embargo na dovoz zbraní libyjskému režimu, kvůli nesouhlasu Turecka a dalších zemí ale nepřijalo žádný plán na prosazování bezletové zóny nad severoafrickou zemí.


6:30 Budova, kterou v noci na pondělí zničily koaliční střely, stojí jen asi 50 metrů od stanu, kde vůdce Muammar Kaddáfí obvykle vítá hosty.

 

4:12 Britové znovu zahájili bombardování Libye. Britská ponorka ve Středozemním moři vypálila střely Tomahawk na cíle protivzdušné obrany v severoafrické zemi.

 

02:50 USA oznámily, že další cíly budou Libyjské zásobovací uzly. Pentagon také uvedl, že spojenecká vojska nepřišla o žádnou stíhačku.

 

02:28 Americký ministr obrany Robert Gates v noci z neděle na pondělí prohlásil, že Pentagon očekává, že během dnů předá kontrolu nad vojenskou misí v Libyi koalici vedené buď Francií a Británií. Ve hře je stále varianta, že akci bude velet NATO, pokud se na tom ministři domluví.

 

01:36 Libyjská vláda prohlašuje, že čerstvé hroby na pobřeží Středozemního moře jsou důkazem o civilních obětech vojenského zásahu spojeneckých sil. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

 

Na hřbitov na pobřežním útesu odvezli vládní úředníci skupinu zahraničních novinářů s tím, že čerstvé hroby patří lidem, které zabil vojenský útok.  

 

00:02 NATO zatím nerozhodlo, zda se zapojí do operací proti Libyi. Jedná se i o tom, že by NATO dozorovalo dodržování zbrojního embarga uvaleného na Libyi.

 

Pondělí 21. března

 

23:50 Nálety spojenců zničily v neděli večer budovu Kaddáfího rezidence v Tripolisu. Informuje o tom agentura AFP.

 

23:28 USA popírají, že by při útocích v Libyi zahynuli civilisté. "Nic nenasvědčuje tomu, že by v oblastech, na které spojenci zaútočili, byli civilisté, řekl admirál Gortney.

 

22:21 Americké ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí není na "seznamu cílů". Tisková konference Pentagonu se uskutečnila v době, kdy výbuchy bomb a protiletecká střelba otřásaly Tripolisem, informuje agentura Reuters.

 

Velení americké armády také zpochybnilo dodržování příměří, které v neděli večer vyhlásila libyjská vláda. Armáda prý dál útočí na město Benghází, baštu vzbouřenců. V neděli večer kolem 22.00 hodin místního času (21.00 hodin SEČ) se z města ozývaly výstřely a exploze.


22:10 Vůdce libyjských povstalců uvedl, že od začátku bojů zemřelo 8 tisíc povstalců.

 


 

21:57 Výbuchy bomb a protiletecká střelba otřásají v neděli večer Tripolisem. Zpravodaj CNN v hlavním městě Libye označil střelbu za nejsilnější od začátků spojeneckých útoků na režim Muammara Kaddáfího.

 

Některé z výbuchů zazněly z míst, kde stojí Kaddáfího palác, informuje agentura AFP. Agentura Reuters píše, že z této oblasti stoupá hustý dým. Není však jasné, zda byl prezidentský palác zasažen.

 

Střelba se strhla krátce před tím, než libyjská vláda oznámila příměří. Jeho začátek stanovila na devět hodin večer tamního času (20.00 SEČ).

 

20:45 Italský remorkér s jedenáctičlennou posádkou, který byl v sobotu zadržen v libyjském hlavním městě Tripolisu, byl propuštěn ze zajetí a vydal se z přístavu směrem na sever. Píše to v neděli agentura Reuters.

 

20:28 Libyjská vláda v neděli vyhlásila příměří. Jeho začátek stanovila na devět hodin večer tamního času (20.00 SEČ), informuje agentura AFP. Je to už druhé příměří za dva dny. První vyhlásila Libye v pátek - poté, co k němu vyzvala Rada bezpečnosti OSN.

 

20:10 Letiště v sicilském městě Trapani nebude přijímat ani odbavovat civilní lety a poslouží jako letecká základna pro vojenskou operaci v Libyi. Píše to v neděli agentura Reuters.

 

Zákaz bude pro civilní letadla platit od půlnoci z neděle na pondělí. Letouny, které se nacházejí na místě, budou muset odletět nejpozději v pondělí ráno.

 

18:11 Do náletů na Libyi se zapojila první arabská země - Katar. Katarské stíhačky v neděli odpoledne operují nad severoafrickým státem, informuje agentura AFP.
 

 


 

17:28 NATO přerušilo jednání o situaci v Libyi, ministři budou pokračovat v sedm hodin večer.

 

16:49 Z bašty libyjských rebelů Benghází je od dnešního dopoledne hlášen klid, ale ve městě a kolem něj jsou jasné stopy o nedávných krvavých bojích.

 

16:26 Dánské stíhačky vyletěly k náletu na Libyi. Informuje o tom v neděli agentura AFP.

 

16:02 Arabská liga se v neděli připojila ke kritice útoků západních spojenců na Libyi. Informuje o tom agentura AFP. "To, co se stalo v Libyi, se liší od požadavku vytvořit bezletovou zónu k ochraně civilních obyvatel. Chceme, aby civilisté byli chráněni, ne bombardováni," prohlásil generální tajemník ligy Amr Músá. Svolal naléhavé zasedání ligy, jež se bude zabývat situací v Libyi.
 

 


 

16:01 Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že by do Libye později mohla vyrazit česká protichemická jednotka.

 

15:57 Reuters: Katarská letadla už jsou v blízkosti Libye. Zaujímají bojové pozice.

 

15:15 Podle USA budou následovat útoky na systém zásobování libyjské armády, aby se oslabila jejich bojová síla.

 

15:14 Itálie vyšle do "vzdušné války" proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího osm bojových letounů. Informuje o tom v neděli agentura AFP.
 

 


 

15:03 Do Libye vyplula z Francie letadlová loď Charles de Gaulle s 1.800 vojáky a 20 letouny.

 

14:29 Tanky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího obsazují centrum povstaleckého města Misuráty. Informuje o tom v neděli agentura Reuters.

 

14:18 Spojené arabské emiráty (SAE) vysílají do Itálie svoje armádní letouny, které se zúčastní vojenské operace spojenců v Libyi. Informuje o tom v neděli agentura AFP. Emiráty se spolu s Jordánskem, Marokem a Katarem zúčastnily sobotního summitu spojenců v Paříži, na kterém se rozhodlo o zahájení vojenské intervence.

 

14:11 Podle libyjské televize si útok spojenců vyžádal 64 lidských životů.

 

14:04 Rusko v neděli vyzvalo západní státy, aby zastavily "neselektivní bombardování" Libye. Informuje o tom agentura Reuters.

 

13:43 Reuters: Libyjská vláda chce rozdávat až milionu lidí zbraně.

 

13:25 Americký ministr obrany Liam Fox předpokládá, že sobotní akce byla velmi úspěšná. Řekl, že letecké akce budou pokračovat, pokud bude nutné zabránit Kaddáfímu v útočení na civilní obyvatelstvo. Spojenci nyní analyzují satelitní snímky, aby se ukázalo, které vojenské cíle se jim podařilo zničit.

 

13:24 Americký admirál Mike Mullen oznámil v CNN, že Kaddáfího letectvo už několik dní nevyletělo.

 

13:20 Podívejte se, jak se připravují spojenecká letadla v Itálii.

 

 

13:14 Spojenci v neděli pokračují s bombardováním pozemních vojenských cílů, u nichž operují vojáci věrní libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Informuje o tom agentura Reuters.

 

12:50 Spojenci oznámili, že byly zastaveny útoky Kaddáfího armády na povstalce v Benghází.

 

12:32 Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil bude hlasovat pro zapojení Severoatlantické aliance v Libyi proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. V neděli to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

 

12:12 Podívejte se na video ze sobotních útoků

 

 

12:02 Podle Reuters Francie pokračuje v letecké operaci nad územím Libye.

 

11:57 Podle agentury AFP zemřelo v sobotu v Benghází v bojích přes 90 lidí.

 

 

11:46 Indie, která se zdržela hlasování o vojenské akci v Libyi, vyjádřila lítost nad leteckými útoky.

 

11:10 Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v sobotu prohlásil, že intervence spojeneckých států v Libyi hraničí s terorismem. Svým věrným pak slíbil „osvobodit vlast“ a porazit západní nepřátele, informuje agentura Reuters. "Svou zemi neopustíme, osvobodíme ji," zněl Kaddáfího hlas z audionahrávky, kterou libyjská státní televize zveřejnila bez videozáznamu.

 

11:05 "Čeká nás dlouhá válka," upozornil Muammar Kaddáfí.

 

11:00 Kaddáfí pohrozil odvetou i spojencům Británie a Francie

 

10:56 "Nenechám ropu Spojeným státům, Francii a Británii", řekl Kaddáfí a dodal, že se nenechá zastrašit bombami.

 

10:36 Muammar Kaddáfí v libyjské televizi oznámil, že všichni Libyjci nyní mají zbraně a že budou bojovat za svou zemi.

 

10:30 Britský kancléř George Osborne potrvdil, že mandát OSN k útoku na Libyi je "velmi jasný" a dodal, že v tuto neplánují nasazení pozemních akcí.

 

9:55 Reuters: Reportér viděl vyhořelá vojenská auta podél strategické cesty do Benghází.

 

9:54 Italská agentura Ansa informuje o zadržení posádky italské lodi v přístavu v Tripolisu ozbrojenci. Mezi posádkou mají být Italové, Indové a jeden Ukrajinec.

 

9:53 Reuters: Ve městě Misráta, které drží rebelové, byli viděni snipeři na střechách domů.

 

9:28 NATO se možná zapojí do akce v Libyi. Měla by o tom rozhodnout Severoatlantická rada, která má dnes mimořádnou shcůzi.

 

8:24 Takto vypadá start rakety Tomahawk. USA a Velká Británie jich 19. března na Libyi vypálily 110.

 

 

8:04 Ministr zahraničí Francie Alain Juppe řekl, že nálety budou pokračovat do té doby, než Kaddáfí přestane útočit na civilisty, stáhne své vojáky z území, které dobyli, a nechá projevit Libyjce jejich demokratické požadavky.

 

8:03 Další a další letadla z Kanady, Dánska a Španělska přistávají na základnách okolo Středozemního moře a připravují se na dnešní akci.

 

7:43 Zdroje zatím nespecifikovaly, na které "hlavní letiště" americké bomby dopadly. Mluvčí Pentagonu podle agentury Reuters nemá o tamto zákroku žádné informace.

 

7:38 CBS informuje, že 3 americké letouny B-2 Stealth shodily 40 bomb na hlavní libyjské letiště.

 

07:00 New York Time: Stovky stoupenců Muammara Kaddáfího se nabídly jako živé štíty před jeho sídlem v Tripolisu. V davu byly i ženy a děti.

 

06:59 V Benghází zastřelil sniper libyjského novináře Mohammeda al-Nabbouse, který provozoval kanál Free Libya.

 

6:48 Podle televize AlJazeera Libyjci zadrželi čtyři její novináře na západě země.

 

6:36 Číňané a Rusové v neděli vyjádřili lítost nad leteckými útoky spojenců v Libyi, Japonsko operaci naopak podpořilo a vyzvalo režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, aby učinil "moudré rozhodnutí“ a definitivně ukončil boje s povstalci, informuje v neděli agentura AFP.

 

6:17 Útok na Libyi připomíná biblický příběh o zmatení jazyků při stavbě Babylonské věže. Čtyři spojenci dali operaci čtyři různé názvy. Američané ji označují kódovým názvem Odyssey Dawn. Britové ji pojmenovali Ellamy, Francouzi Harmattan a Kanaďané MOBILE.

 

Sledujeme ON-LINE

 

3:34 Bomby vybuchly u bunkru libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu poté, co nad čtvrtí Bab Azizíja přeletěl bojový letoun. Informovala o tom agentura AFP. Ve čtvrti Bab Azizíja má Kaddáfí rozlehlý podzemní bunkr. Je tam také velitelství libyjské armády.

2:59 Do náletů na Libyi se zapojily britské stíhačky Tornado. Podle stanice BBC startovaly ze základny Marham ve východní Anglii. Urazily 4.800 kilometrů.

 

 

2:27 Libyjská státní televize oznámila, že při útocích na libyjská města zemřelo v civilních oblastech 48 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Podle libyjské armády byla zasažena města: Tripolis, Syrta, Behghází, Zuwarah a Misuráta. Zprávu přinesla agentura Reuters.

2:00 Arabská televize Al Jazeera uvedla, že Kaddáfího jednotky znovu bombardovaly přístav Benghází.

1:52 USA a jejich spojenci chtějí libyjskou ropu, obyčejní Libyjci je nezajímají, prohlásil venezuelský prezident Hugo Chávez. V přímém přenosu v televizi řekl požadoval okamžitý klid zbraní. "Je to politováníhodné, více smrti a více války, oni (USA) jsou válečnými pány (...) Co je to za nezodpovědnost," zaznělo z jeho úst.

1:37 Svědkové hlásí, že nad Tripolisem je slyšet palba. Informuje o tom stanice CNN.

00:31 Libye v reakci na vojenskou operaci proti Kaddáfího silám požádala o naléhavou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

 

00:25 Do vzdušné operace se v neděli po půlnoci zapojují britské stíhačky Tornado.

 

00:18 Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyhlásil válku Západu. V projevu, který v sobotu večer vysílala libyjská státní televize, pohrozil, že oblast Středozemního moře a severní Afriky se změní v bitevní pole.

 

Kaddáfího projev zde:

 

 

00:05 Libyjská televize ukazuje záběry, na kterých stoupenci Muammara Kaddáfího vytvářejí lidské štíty před sídlem libyjského vůdce v Tripolisu.

00:01 Spojené státy americké oznámily, že libyjská protiletecká obrana je vážně poničená.

tn.cz / Mediafax