Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.3. 2012 11:19

Ve Spojených státech zabíjela TORNÁDA! Desítky mrtvých

Páteční série tornád si v amerických státech Indiana, Kentucky a Ohio vyžádala nejméně 28 obětí. Informuje o tom v sobotu agentura AFP.

Státy na americkém středozápadě zasáhlo přes 60 tornád.
 

V Indianě podle úřadů zahynulo nejméně 15 lidí. V Kentucky dalších 12 a v sousedním Ohiu jeden člověk.
 

Podle předběžných zpráv napáchaly větrné víry největší škody na jihovýchodě Indiany. Záběry amerických televizí ukázaly zkázu v mnoha tamních městech a vesnicích.
 

V Kentucky tornáda poničila mnoho lidských obydlí a také požární stanice, školy a věznice. Ve městě Louisville mrštil větrný vír proti jednomu domu školní autobus.
 

Celou noc na sobotu záchranáři prohledávali trosky zničených obydlí. V postižených oblastech byly přerušeny dodávky elektrického proudu, takže se záchranáři musejí spolehnout na termokamery a cvičené psy.
 

PODÍVEJTE SE NA LETECKÉ ZÁBĚRY:

 
 

Přibližný počet pohřešovaných prozatím úřady nemají.
 

Mimo zpráv o destrukci a neštěstí přichází z amerického středozápadu rovněž informace o malých zázracích. Po úderu tornáda byla v poli u města Salem v Indianě nalezena zraněná dvouletá holčička. Jak informuje televize CNN, nikdo si netroufá ani tipnout, jak se batole v poli objevilo.
 

Dítě je v kritickém stavu. Záchranáři ho dopravili vrtulníkem do nemocnice v Louisville.
 

PSALI JSME:

Tornáda zuří na americkém středozápadě! Záchranáři hledají lidi v troskách domů
 

Meteorologové varují, že i během soboty by se mohla na středozápadě USA objevit tornáda. "Ještě nemusíme být na konci," říká John Hart, představitel meteorologického úřadu v Oklahomě.
 

"Neustále mě udivuje nepředvídatelnost a zuřivost matky přírody," řekl guvernér Indiany Mitch Daniels televizi CNN.
 

Jde již o druhou vlnu tornád na americkém středozápadě během tohoto týdne.
 

První série tornád zasáhla středozápad od úterka do středy. Připravila o život 13 lidí. Národní meteorologická služba zaznamenala 30 tornád v šesti státech - Nebrasce, Kansasu, Missouri, Illinois, Indianě a Kentucky.
 

Tornádo je větrný vír, který se snáší z bouřkových mraků. Podobá se obří nálevce nebo chobotu. K tomu, aby se roztočilo, potřebuje rovnou plochu. Poté, co se dotkne země, vytvoří podtlak a může vznést do vzduchu až šestitunové předměty.

 

 

fim tn.cz / Mediafax