Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2011 14:37

Vedra ve Spojených státech si vyžádala přes dvacet životů

Tropická vedra od začátku týdne zabila ve Spojených státech 22 lidí. Meteorologové ve středu předpověděli, že horká vlna se ze středu a jihu USA přesune na východ a může vydržet několik dalších týdnů, ve čtvrtek to píše agentura Reuters.

Vysoké teploty panují ve střední části Spojených států již od května. Aktuálně platí výstraha kvůli horkům na území dvaceti států, týká se přibližně 141 milionů lidí.


Přes den stoupají teploty vysoko nad 30 stupňů Celsia. Ve městě Wichita v Kansasu meteorologové v úterý naměřili 38 stupňů. Stejné teplo očekávají ve čtvrtek na příklad v hlavním městě Washingtonu.


"Je to vyčerpávající, fyzicky vyčerpávající," prohlásil mluvčí národní meteorologické služby Chris Vaccaro.


Vysoké teploty mohou způsobovat zdravotní problémy a v některých případech i úmrtí. V nemocnici ve Wichitě lékaři přijali nejméně 25 osob s nemocemi způsobenými teplem. Dalších 16 lidí museli hospitalizovat ve městě Des Moines ve státě Iowa.


Dalším problémem je přetížení elektrické sítě kvůli puštěným klimatizacím. Stoupá i spotřeba vody. V některých městech je už zakázáno používat vodu k zalévání trávníků.


Vedra mají vliv i na bezpečnost dopravy. Kvůli reakci některých materiálů na vysoké teploty dochází také poškozování silnic, kolejí a mostů.


Tropická parna mají negativní dopad i na zemědělce a farmáře. V Jižní Dakotě od začátku horkého období uhynulo 1500 kusů dobytka. Zemědělci se obávají také o úrodu kukuřice.


Vedra by podle předpovědi měla vydržet až do srpna, a to zejména ve východní části Spojených států.

 

Mediafax