Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 12. 2012
21. 12. 2012

Věřící se před koncem světa spočítali. Nejvíc je křesťanů a muslimů

Věřící při mši Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi-16
Zdroj: Jindřich Kodíček
ilustrační foto

Jste ateistou a myslíte si, že vám podobných je v 21. století na světě většina? Chyba! Ateisté jsou na světě ve výrazné menšině. Bezvěrců je na planetě jen 16 procent.

Křesťané tvoří nejpočetnější náboženskou komunitu ve světě následovaní muslimy, hinduisty a buddhisty. Oznámila to
dnes ve Washingtonu americká výzkumná společnost Pew Research Center.
 

Podle její studie založené na 2500 dílčích průzkumech ve víc než 230 zemích se na světě ke křesťanství hlásí 2,2 miliardy lidí.
 

Některé z náboženství podle výzkumu vyznává 84 procent obyvatel zeměkoule. Křesťané tvoří 32 procent, muslimové 23 procent (1,6 miliardy věřících), hinduisté 15 procent (jedna miliarda), buddhisté sedm procent (půl miliardy) a židé 0,2 procenta (14 milionů věřících). Na 400 milionů lidí vyznává některá z menších náboženství, zejména na americkém kontinentu, v Číně a v Austrálii.
 

 

Lidé bez vyznání tvoří 16 procent světové populace, je jich 1,1 miliardy. Skutečnost, že se nehlásí k oficiálním náboženstvím, podle amerických výzkumníků neznamená, že jejich život postrádá duchovní rozměr a víru.
 

Dvě třetiny muslimů žije v soustředěných společenstvích v Indonésii, Indii a Pákistánu. Křesťané jsou rozptýlenější, zhruba stejný počet jich žije v Evropě, Latinské Americe a subsaharské Africe. Největší křesťanská společenství jsou v USA, Brazílii a Mexiku. Pokud jde o židovské náboženství, 44 procent jeho vyznavačů žije v USA, čtyři procenta v
Izraeli.
 

Průměrný věk muslimů je podle studie 23 let a hinduistů 26 let. Obě skupiny jsou pod celosvětovým věkovým průměrem, který je 28 let. Všechny ostatní náboženské skupiny jsou starší, průměrnému křesťanovi je 30 let, věřícímu židovi 36 let.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama