Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.6. 2010 06:28

Izraelci obsazená loď Rachel Corrie kotví v Ašdodu, aktivisté budou deportováni

Irská loď s humanitární pomocí Rachel Corrie, kterou v sobotu poklidně zabrali izraelští vojáci, zakotvila v izraelském přístavu Ašdod. Aktivisté budou v následujících hodinách deportováni z Izraele.

"Cestující a posádka budou vyslechnuti a odletí nejbližším možným letem do země původu," uvedl mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o plavbě lodi Rachel Corrie a jejím obsazení izraelskou armádou:

 

 

Na lodi cestovalo 19 aktivistů z Irska, Malajsie a dalších zemí. Ti byli společně s posádkou převezeni do budovy ministerstva vnitra u Tel Avivu a čekají na deportaci. Odletět z Izraele by měli pravděpodobně během několika hodin.

 

Kontrolu nad plavidlem převzali Izraelci bez násilí, nesetkali s odporem posádky ani aktivistů, citovaly agentury oznámení armádní mluvčí. Nikdo nebyl zraněn ani zabit, při zásahu se nestřílelo, zdůraznila mluvčí.

 

PSALI JSME:

MINUTU PO MINUTĚ: Na loď Rachel Corrie, která míří do pásma Gazy, se nalodili izraelští vojáci

 

Podívejte se na video z obsazení lodi Rachel Corrie izraelskou armádou:

 

 

Loď byla eskortována do izraelského přístavu Ašdod, kde bylo vyloženo 1200 tun nákladu, který bude po bezpečnostní kontrole dopraven do pásma Gazy. Podle izraelské mluvčí je devatenáctičlenná posádka lodi zadržována na mezinárodním letišti v Tel Avivu. Osm aktivistů souhlasilo s tím, že v neděli Izrael dobrovolně opustí. Zbylí, mezi nimiž je i irská nositelka Noblovy ceny za mír Mairead Corriganová, čelí nucené deportaci.

 

Izraelci už v pondělí zasáhli v mezinárodních vodách proti flotile šesti lodí s humanitární pomocí pro Gazu a přinutili je odplout místo ke Gaze do izraelského Ašdodu. Při zásahu však zahynulo devět aktivistů. Dnes zastavená Rachel Corrie měla být původně součástí této flotily, ale kvůli technickým potížím vyplula později.

 

PSALI JSME:

Další loď s aktivisty pluje do Gazy. Izrael ji zastaví

VIDEO: Na lodi do Gazy šlo o život. Teď tam plují další aktivisté

 

Loď Rachel Corrie plující pod irskou vlajkou, na jejíž palubě se podle upřesněných informací agentury AP nacházelo 11 aktivistů z Malajsie a Irska a devítičlenná posádka, ignorovala od sobotního rána výzvy k odklonění do izraelského přístavu Ašdod a směřovala vytrvale k pobřeží pásma.

 

"Opakovaně jsme sdělili odpovědným osobám na lodi, že mají plout do přístavu Ašdod a že pásmo Gazy je pod blokádou. Oni však naše výzvy ignorovali a pokračují v plavbě směrem ke Gaze," řekl dopoledne vojenský mluvčí v Jeruzalémě.

 

PSALI JSME:

Loď s pomocí pro Gazu ignoruje výzvy Izraele a míří k pobřeží

 

Irská organizace Free Gaza, která humanitární plavbu organizuje, předem uváděla, že Rachel Corrie je odhodlána prolomit izraelskou námořní blokádu pásma. Aktivisté na palubě, mezi nimiž je i irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová, ale zároveň řekli, že při eventuálním zadržení Izraelci nebudou klást žádný odpor.

 

Loď nese jméno americké studentky, která byla v roce 2003 rozmačkána radlicí buldozeru, když se účastnila protestní akce proti demolicím palestinských domů v Gaze izraelskou armádou. Do Gazy plavidlo veze cement a lékařské vybavení.

 

Izrael opakovaně trval na tom, že nedovolí irské lodi přistát u pobřeží Gazy. "Zastavíme tu loď a zastavíme také každou další loď, která se pokusí porušit svrchovanost Izraele. Není žádná šance, že Rachel Corrie dosáhne pobřeží Gazy," řekl v pátek večer v izraelské televizi ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Gazu ovládá radikální islámské hnutí Hamas a Izrael blokádu odůvodňuje mimo jiné snahou bránit pašování zbraní do pásma.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Na lodi do Gazy šlo o život. Teď tam plují další aktivisté

VIDEO: Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě

 

Pondělní izraelský zásah proti "flotile solidarity" vyvolal ostrou kritiku a protesty v řadě zemí, zvláště pak v Turecku, jehož občané při něm zahynuli, a v arabském světě.

 

Izraelská armáda dnes podle listu Haarec zveřejnila záznam radiové komunikace mezi radistou izraelského námořnictva a cestujícími na lodi Mavi Marmara, na níž při obsazování vypukl konflikt. Radiový operátor na něm varuje plavidlo, že se blíží ke hranici izraelské námořní blokády, a hlas některého z pasažérů na lodi mu odpovídá: "Zmlkni, vrať se do Osvětimi." V tomto místě nacisté za druhé světové války vyhlazovali Židy.

 

Poslechněte si komunikaci izraelského námořnictva s lodí Mavi Marmara, na níž došlo při zadržení k ozbrojenému konfliktu:

 

 

Aktivisté na palubě Mavi Marmara s izraelskou armádou příliš mluvit nechtěli. Místo komunikace radistu izraelské armády uráželi. Podívejte se:

 

 

USA v noci na dnešek poprvé otevřeně označily izraelskou blokádu pásma Gazy za "neudržitelnou". "Naléhavě spolupracujeme s Izraelem, palestinskou správou a dalšími mezinárodními partnery na vypracování nových procedur pro dodávky více zboží a pomoci Gaze," řekl mluvčí Bílého domu Mike Hammer. "Současný systém je neudržitelný a musí být změněn."

 

PSALI JSME:

Bílý dům: Izraelská blokáda Gazy je neudržitelná

 

Za nezákonnou označila dnes izraelskou blokádu pásma Gazy vysoká komisařka Rady OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Požadovala zrušení blokády a vyšetření izraelského zásahu proti humanitární flotile.

 

"Mezinárodní humanitární zákony zakazují vyhladovění civilistů jako metodu vedení války, je také zakázáno uvalovat kolektivní tresty na civilisty," citovala z jejího prohlášení agentura Reuters.

 

Podívejte se na video ze zásahu izraelské armády proti lodi Mavi Marmara, která se pokusila prolomit námořní blokádu pásma Gazy:

 

tn.cz / ČTK