Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 6. 2010

VIDEO: Na lodi do Gazy šlo o život. Teď tam plují další aktivisté

Propalestinští aktivisté vyslali do pásma Gazy další loď s humanitární pomocí. Měla by k pobřeží pásma Gazy doplout na konci tohoto týdne.

Nákladní loď MV Rachel Corrie, kterou aktivisté koupili a pojmenovali po Američance zabité v pásmu Gazy v roce 2003, vyplula v pondělí z Malty. "Jsme iniciativa k prolomení izraelské blokády, která vězní 1,5 milionu lidí v Gaze," řekla Berlinová. Snad se nebude opakovat pondělní drama, kdy se na palubě
humanitární lodi strhl boj.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě


"Naše poslání se nezměnilo a toto není poslední flotila," uvedla aktivistka. "Doufáme, že Izrael nakonec dostane rozum. Bude muset ukončit blokádu pásma Gazy a jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vysílání lodí," dodala Berlinová.

 

ČTĚTE TAKÉ:


Irský premiér Brian Cowen uvedl, že plavidlo má irského majitele a mělo by dodávku humanitární pomoci do Gazy doručit. "Vláda formálně požádala izraelskou vládu, aby dovolila této lodi dokončit její cestu a vyložit náklad humanitární pomoci v Gaze," řekl Cohen v irském parlamentu.

Na palubě této lodě je 15 aktivistů včetně irské laureátky Nobelovy ceny Mairead Corrigan Maguireové, která získala cenu v roce 1976 za svou aktivitu v Severním Irsku.

Nejmenovaný izraelský námořní důstojník ale pro izraelské Army Radio uvedl, že jeho jednotka je připravena zabránit i této lodi v přístupu k pobřeží.

Izraelské námořnictvo zastavilo v pondělí ráno flotilu šestí lodí v čele s tureckým plavidlem, které převážely deset tisíc tun humanitární pomoci pro Palestince žijící v pásmu Gazy. Při střetu zahynulo nejméně devět aktivistů ze sedmi stovek lidí na palubách. Mezi mrtvými jsou čtyři Turci. Dalších 30 lidí bylo zraněno, mezi nimi čtyři izraelští vojáci. Stav dvou z nich označuje armáda za vážný.

Lodě měly zakotvit u břehů pásma, židovský stát ale opakovaně varoval, že to nepřipustí. Po střetu zadržel 480 lidí.

tn.cz / Mediafax
Reklama