Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 1. 2014
kdy už přestanou?

VIDEO: Ochránci velryb chytili Japonce při pytláctví ve velrybí rezervaci!

Zdroj: YouTube.com

Ochránci velryb z organizace Sea Shepherd zasadili počátkem ledna další úder japonským velrybářům. Z vrtulníku zdokumentovali fakt, že Japonci upytlačili tři chráněné plejtváky malé. Navíc v mezinárodní velrybí rezervaci.

Ochránci ze Sea Shepherd jsou nelítostnými pronásledovateli a nepřáteli japonských velrybářů. Na jejich lodě útočí všemi možnými způsoby - hází jim na palubu lahve se zapáchající kyselinou, namotávají kovová lana na lodní šrouby, blokují plavbu nebo odvážně najíždějí před namířené harpuny s výbušnými hlavicemi.
 

Tentokrát si vystačili s helikoptérou a videokamerou. I přesto zasáhli Japonce na citlivém místě. Ochránci velryb totiž zdokumentovali, že japonská velrybářská loď Nisshin Maru upytlačila v mezinárodní velrybí rezervaci Southern Ocean Whale Sanctuary u Antarktidy přinejmenším tři chráněné plejtváky malé. Čtvrtého, kterého kamera nezachytila, lodní dělníci zrovna porcovali.
 

14

GALERIE: Sea Shepherd versus velrybáři

Zdroj: Sea Shephered

Sea Shepherd versus velrybáři - 4

Hodnocení:


 

Těmto velrybám zásah ochránců už nepomohl, ale mohl by mít výraznější dopad právě na japonské velrybáře. Ti notoricky obcházejí celosvětový zákaz lovu velryb tím, že jejich lov zdůvodňují vědeckými účely. I z nejnovějších záběrů Sea Shephered je jasné, že o žádnou vědu nebo vědeckou pitvu nejde. Z videa a fotografií je patrné, že ještě na palubě dělníci svižně velryby naporcují, aby je továrna ukrytá v útrobách lodi zpracovala a zamrazila pro japonské zákazníky.
 

Japonské výpravy za velrybím masem do velrybí rezervace u Antarktidy jsou veřejným tajemstvím. Oficiálně se proti těmto praktikám Japonců ozvala nejprve vláda Austrálie, ke které se loni v červnu přidal i Nový Zéland. Případ teď leží u mezinárodního soudního dvora a čeká se na rozsudek. Právě čerstvé fotografie Sea Shepherd se mohou stát dalším z řady důkazů proti japonským pytlákům a rozhodnout ve prospěch velryb.
 

 

"Japonská vláda prokázala zjevné pohrdání mezinárodním právem pokračováním jejich nelegální lovu velryb, zatímco svět trpělivě čeká na rozhodnutí z Mezinárodního soudního dvora," komentoval to kapitán Sea Shepherd Bob Barker.
 

"Jedna věc je jistá. Sea Shepherd nikdy nepřestane s ochranou velryb, aby žádné další nemusely snášet bolest a utrpení z rukou těchto japonských řezníků," prohlásil generální ředitel organizace Jeff Hansen. V předchozích letech se těmto ochráncům podařilo před Japonci zachránit až 4500 velryb.
 

Japonci se tak každoročně vracejí z lovné sezóny se zlomkem toho, co plánovali ulovit. Škody, které jim tak ochránci způsobují, jdou do milionů dolarů. Loni organizace proti Japoncům vytáhla i s bezpilotními letadly a poprvé také s vrtulníkem. Teď se to osvědčilo.

tn.cz / David Garkisch