Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 7. 2010

VIDEO: Rothschild přeplaval Pacifik na lodi z plastových lahví

Zdroj: tvnoviny.sk

Do přístavu v Sydney dorazila loď Plastiki vyrobená z tisíců plastových lahví. Jde o projekt jednoho z dědiců slavného bankéřského rodu Rothschildů a jeho cílem bylo upozornit veřejnost na znečištění oceánů.

Osmnáct metrů dlouhý katamaran má za sebou 15 tisíc kilometrů čtyřměsíční plavby Tichým oceánem. Její posádku, k níž patřil i David de Rothschild, v Sydney přišly přivítat stovky lidí. Inspirací pro jméno lodi byla výprava Kon-Tiki mořeplavce a etnografa Thora Heyerdahla. Tento slavný Nor ji podnikl roku 1947 na voru Kon-Tiki s úmyslem dokázat, že Polynésii mohli osídlit i peruánští indiáni, a nikoli pouze asijské národy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Libyjská loď mířící do Gazy přistála v EgyptěPlastiki vyrazila v březnu ze San Franciska a zastavila se na několika ostrovech v jižním Pacifiku. Její trup byl slepen z 12 500 plastových lahví organickým pojidlem vyrobeným z pryskyřice kešu ořechů a třtinového cukru. Recyklovaný plast byl použit i k výrobě plachet. Plavidlo využívalo výhradně obnovitelné zdroje energie vyráběné ze slunce a větru.
"Toto je nejtěžší část cesty," volal na vítající de Rothschild, když se Plastiki snažila vmanévrovat do přístavu u australského národního námořního muzea v Sydney. Když obtížně řiditelné plavidlo nakonec zakotvilo, ozval se vítězný pokřik stovek přítomných.

Plasty mohou být užitečné


Jednatřicetiletý de Rothschild se rozhodl udělat něco pro oceány, když si před čtyřmi lety přečetl zprávu OSN o znečištění mořských vod. Stálo v ní, že k nejběžnějšímu mořskému odpadu patří plasty. Rozhodl se dokázat, že je tento materiál možné využít k užitečným věcem, a postavil z lahví loď. Na Plastiki není ekologický jenom kýl nebo plachty, ale rovněž stěžeň, jelikož k jeho výrobě posloužila vyřazená trubka ze zavlažovacího systému.

"Pouť Plastiki je cestou od odpadků k vítězství," řekl americký velvyslanec v Austrálii Jeffrey Bleich, který byl mezi vítajícími.
Kromě Rothschilda bylo na palubě pět dalších lidí. Žili v kajutě o 15 metrech čtverečních, sprchovali se ve slané vodě a jedli suchary a konzervy doplňované zeleninou při několika zastávkách na pevnině.

Kromě vichřice o síle 90 kilometrů za hodinu se potýkali také až s osmatřicetistupňovým vedrem a museli opravovat roztržené plachtoví. Kapitánkou plavby byla Jo Rayleová, jediná žena na palubě. "Hrozně se těším na skleničku vína a popovídání s kamarádkami," řekla.

Organizátoři plavby měli původně v úmyslu nechat Plastiki recyklovat, ale nakonec se rozhodli jinak. Ponechají plavidlo nedotčené, aby lidem připomínalo užitečnost odpadového materiálu. "Lidi na nás často hleděli jako na blázny, ale teď můžeme říci, že možné je všechno," řekl de Rothschild.
 

tn.cz / ČTK