Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2009 16:12

Vondra kritizoval náladového Sarkozyho, Langer si ještě přisadil

Bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti se na summitu EU ostře pustil do francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Alexandrovi Vondrovi vadilo především to, že Sarkozy i hlavy dalších evropských států ignorují summit EU věnovaný partnerství s postsovětskými republikami. Více o summitu TADY.


"Neusnadnil naše předsednictví v unii," podotkl Vondra podle francouzského deníku Le Monde před několika novináři. Vypíchl přitom "dva problémy" týkající se Sarkozyho, upřesňuje list.


"Jeho imperiální styl zkomplikoval kolektivní předsednictví. A když ráno vstane, neví se, jakou má náladu," citoval Le Monde Vondru, který uvedl do přímého protikladu německou kancléřku Angelu Merkelovou, jež naopak misi předchozí vlády Mirka Topolánka usnadnila.

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dal Vondrovi za pravdu. "To je ještě mírné označení," komentoval kritiku z úst bývalého místopředsedy vlády pro tn.cz Langer.

Vondrovy výroky naopak ostře odsoudil předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Ukazuje se, že pan Vondra se nedokáže smířit  s tím, že jeho role ve vládě skončila a obviňuje kdekoho z kdečeho. Pokud jeho výlevy míří na české politiky, jsem ochoten to přejít, ale pokud jeho zhrzenost zasahuje do zahraničí, je to na pováženou," napsal tn.cz Jiří Paroubek.


Dodal, že Vondra by se jako senátor měl raději věnovat svým voličům na Litoměřicku. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se Vondra jen snaží trapně zviditelnit. A navíc s křížkem po funuse. David Rath označil Vondru za sprosťáka, který přestřelil.


Sarkozy není jediný, kdo nepřijel


Do metropole nepřijeli kroměho Sarkozyho premiéři Itálie, Španělska ani Británie Silvio Berlusconi, José Luis Zapatero, Gordon Brown, rakouský spolkový kancléř Werner Faymann, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, běloruský prezident Alexandr Lukašenko ani moldavský prezident Vladimir Voronin.


Ve dvou posledních případech je důvodem neúčasti nepříliš dobrý vztah Běloruska a Moldavska s Evropskou unií.


Francouzský tisk v souvislosti s vrcholnou schůzkou k východnímu partnerství připomněl, že francouzská diplomacie iniciativu považuje za přímou protiváhu Unii pro Středomoří, což je zase francouzský projekt privilegovaných vztahů EU se zeměmi kolem středozemního moře odstartovaný v červenci 2008. Zahajovacího summitu této unie se tehdy nezúčastnil tehdejší český premiér Mirek Topolánek.


Sarkozy měl rozpory s Topolánkem i v době, kdy už Česko předsedalo EU, když tvrdil, že země střední a východní Evropy "můžou být problémem."

tn.cz / ČTK
Reklama