Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.5. 2009 10:58

Vraždil kvůli zmrzlině. Po 19 letech ho popravili

Michael Riley
Zdroj: Oficiální zdroj
Michael Riley před 23 lety zabil prodavačku kvůli zmrzlině.

Texas popravil vraha. Těsně před smrtí se omluvil pozůstalým. Ti omluvu přijali. Pak mu kat vstříkl do žíly smrtící injekci.

Jednapadesátiletého Michaela Rileye v noci na středu popravili v texaské věznici Huntsville. Byl odsouzen za vraždu, kterou spáchal před 23 lety.

Riley v roce 1986 v texaském městečku Quitman ubodal prodavačku Wynonu Harrisovou. Matka dvou dětí mu odmítla prodat zmrzlinu, řekla, ať počká, protože potřebuje přepočítat peníze v pokladně.

Osmadvacetiletý Riley popadl nůž a Harrisové zasadil dvanáct ran. Z kasy jí pak vybral tisíc dolarů a utekl. Večer se mu vše rozleželo v hlavě a sám se vydal policii. Řekl, že nebyl při smyslech a peníze potřeboval na drogy.

Soud ho ještě ve stejném roce poslal na smrt. Pak se však roztočil kolotoč odvolání. V roce 1991 odvolací soud změnil trest na doživotí. Čtyři roky poté však potvrdil trest smrti. Riley strávil v cele smrti téměř 19 let. Byl nejdéle čekajícím odsouzencem na popravu ve Spojených státech.

Krátce před popravou se omluvil dvěma dcerám oběti. "Vím, že jsem vám ublížil,“ řekl. Brandy Oaksová, které byly v roce vraždy matky čtyři roky, i Jennifer Bevilová, tehdy osmnáctiměsíční batole, exekuci přihlížely. Omluvu přijaly.

"Byla bych raději, kdyby dostal doživotí,“ poznamenala Oaksová. "Toto je těžký den, nikdo není vítězem,“ doplnila.

Osm minut poté, co mu anonymní kat vstříkl pod kůži smrtící "koktejl“, prohlásil lékař Michaela Rileye za mrtvého. Byla to letos patnáctá poprava v Texasu.

muf tn.cz / Mediafax