Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 12. 2013
Poprava strýce

Všemocný Kim má problém. Číňané severokorejského vůdce pozvali na kobereček!

Kim Čong-un
Zdroj: isifa.com

Tak takhle ne! To nejspíš řeknou představitelé Komunistické strany Číny severokorejskému diktátoru Kim Čong-unovi. Čínští komunisté ho totiž prostřednictvím jejich novin vyzvala k urychlené návštěvě Číny.

Čínská média nezvykle otevřeně vyzvala severokorejského vůdce Kim Čong-una k návštěvě Číny. Stalo se tak krátce poté, co Pchjongjang oznámil, že druhý nejmocnější muž KLDR, Kimův strýc Čang Song-tchek byl popraven. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

"Kim Čong-un by měl co nejdříve zavítat do Pekingu. Tato návštěva by prospěla dlouhodobé stabilitě Severní Koreje," napsal ve svém pátečním úvodníku čínský Lidový deník, který vydává vládnoucí komunistická strana.
 

Jak poznamenal server BBC News, takovéto veřejné pozvání je značně neobvyklé, ve světle dramatických událostí v KLDR z posledních dní ale není naléhavý tón Pekingu nijak překvapivý.
 

Popravený Kimův strýc Čang Song-tchek byl hlavní kontaktní osobou KLDR s Čínou. Často navštěvoval Čínu s otcem stávajícího vůdce Kim Čong-ilem. V srpnu 2012 strávil na oficiální návštěvě v Číně šest dní, přičemž diskutoval především o zřízení dvou nových ekonomických zón inspirovaných čínskými hospodářskými reformami v KLDR.
Hlavním úkolem jeho tehdejší mise ale údajně bylo připravit návštěvu mladého Kim Čong-una v Číně.
 


Podle nepotvrzených zpráv měl Kim v úmyslu odjet do Číny koncem loňského roku, Peking, zaneprázdněný předáváním moci nové generaci komunistických vůdců, ale jeho návštěvu odložil.
 

Kim Čong-un doprovázel svého otce při cestě do Číny v roce 2011, od jeho smrti před dvěma roky tam ale nebyl.

tn.cz / ČTK / hmr