Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.9. 2009 00:15

Výletní loď se rozlomila a šla ke dnu. Utopilo se 15 lidí

Rybářská loď, ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj
V Makedonii se rozlomila loď a šla ke dnu. Zemřelo 15 lidí. Ilustrační foto

Při havárii lodi v Makedonii se utopilo 15 lidí. Výletní parník byl zřejmě zcela přeplněn, když se asi 200 metrů od břehu rozlomil.

Na výletní lodi Ilinden cestovali hlavně starší bulharští turisté a také Srbové. Pluli do chrámového komplexu Sveti Naum. Loď se potopila přibližně 200 metrů od břehu Ohridského jezera v šestimetrové hloubce.


O život přišlo 15 lidí. Na lodi pro 42 lidí bylo asi 57 pasažerů. Zachránilo se 42 lidí. Někteří ke břehu doplavali, jiné vylovili místní lidé. Někteří se při záchraně holého života zranili. Čtyři z pasažérů byli převezeni do nemocnice v bezvědomí.


"Připomínalo mi to zkázu Titaniku. Hrůza, bylo to jako ve filmu," vypověděla jedna ze zachráněných pasažérek. "Obětí je patnáct včetně jednoho dítěte," sdělil v sobotu večer mluvčí bulharské vlády. "Všichni mrtví jsou Bulhaři," dodal.

 

Prozatím není jasné, proč se loď potopila. Podle svědků se plavidlo, které bylo ve špatném technickém stavu, rozlomilo. Někteří slyšeli silnou ránu, která zněla jako výbuch. Policie už vyslechla třiadvacetiletého kapitána lodě i jeho pomocníka.


Na místo se jako první dostali lidé z kempů, následně dorazily policejní lodě s potápěčským vybavením.


"Okamžitě jsme vypluli k místu, kde se loď potopila. Ve vodě plulo několik mrtvých lidí. Snažili jsme se pomoci třem lidem, kteří křičeli o pomoc, připluli jsme však příliš pozdě - zmizeli ve vodě," řekla makedonské televizi Gordana Rupčevská.

 

Záchranáři ukládali těla obětí do igelitových pytlů a vyrovnávali je na břehu jezera.


Bulharská vláda vyslala do Makedonie letecký speciál, který do země přiveze těla obětí neštěstí i ty, kteří tragédii přežili. Na jeho palubě odletěl i bulharský prezident Georgi Parvanov.

 

 

Ohridské jezero je nejpopulárnějším makedonským turistickým letoviskem. Je sevřeno horami mezi Makedonií a Albánií a v roce 1979 ji UNESCO umístilo na prestižní seznam světového kulturního a přírodního dědictví.

 

Bulharsko vyhlásilo na pondělí státní smutek, vláda označila neštěstí za hroznou tragédii pro celou zemi.


Státní smutek na neděli vyhlásila i Makedonie. Ministr dopravy Mile Janakievski nabídl demisi.

 

Lod Ilinden postavili v roce 1924 a nedávno prošla technickou kontrolou.

 

 

sn tn.cz / Mediafax
Reklama