Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.5. 2009 13:12

Z Bajkonuru odstartovala k ISS raketa Sojuz se třemi kosmonauty

Sojuz u stanice ISS
Zdroj: NASA
Sojuz u stanice ISS Ilustrační foto

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve středu odstartovala ruská vesmírná loď Sojuz.

Ta na Mezinárodní vesmírnou stanici dopraví tři nové členy posádky. Trojice kosmonautů poprvé za existenci stanice rozšíří počet členů na šest.

Stroj se od země odlepil podle plánu ve 12:34 SELČ. NASA o misi prohlásil, že se na stanici sejde dosud "nejmezinárodnější" posádka.

K Američanovi Michaelu Barratovi, Rusovi Gennadiji Padalkovi a Japonci Koičimu Wakatovi se připojí Belgičan Frank De Winne, Kanaďan Robert Thirsk a Rus Roman Romaněnko.

Kosmická loď Sojuz TMA by se měla k ISS připojit po dvou dnech letu v pátek asi ve 13:50 SELČ. Plavidlo, které se skládá z orbitálního, přistávacího a přístrojového úseku, bude sloužit jako záchranný modul k případné evakuaci kosmonautů.


Kosmonauti budou na stanici pít vodu recyklovanou z moči


Podle Thirska je hlavním cílem mise zjistit, jak spolu na stanici dokáže žít takový počet lidí. Výsledky by měly být přípravou na budoucí objevné lety vesmírem. V budoucnu by podle NASA mohlo pobývat na stanici až 13 astronautů.


Sedmatřicetiletý Romaněnko patří do takzvané generace potomků bývalých kosmonautů. Jeho otec Jurij se zúčastnil letů v 70. a 80. letech minulého století. Podle AP je Roman Romaněnko druhým Rusem této generace. Prvním se stal Sergej Volkov, který si loni na ISS potřásl rukou s vesmírným turistou Richardem Garriottem, synem bývalého amerického astronauta Owena Garriotta.


Rozšíření posádky stanice, se kterým vesmírné agentury počítaly již dlouho, umožnila až instalace nových slunečních kolektorů a zařízení na recyklaci vody z moči.

tn.cz / ČTK
Reklama