Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 11. 2014
neonacisté nebo sběratelé?

Z koncentračního tábora Dachau ukradli proslulé dveře

Z někdejšího koncentračního tábora Dachau někdo ukradl původní dveře se cynickým nacistickým heslem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Ukradené dveře byly součástí brány v hlavním vchodu, informovala agentura DPA.

Soukromá bezpečnostní služba krádež zaznamenala v neděli brzy ráno, informovala policie. Ještě krátce před půlnocí byly dveře z kujného železa na svém místě.

 

Černé dveře měřily téměř metr na šířku a dva metry na výšku. Pachatel nebo pachatelé museli nejdřív přelézt jiné křídlové dveře, aby se dostali do areálu. Je pravděpodobné, že dveře musely být odvezeny automobilem.

 

Pátrání v okolí památníku nedaleko Mnichova bylo zatím bezvýsledné. Policie tak zatím nedokáže říct ani to, zda za krádeží stojí neonacisté, nebo svérázný sběratel.

 

 

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle údajů táborem prošlo více než 200.000 lidí, z nichž nejméně 30.000 věznění nepřežilo.

 

Pokusy o krádeže předmětů zejména na památku jsou v někdejších koncentračních táborech poměrně časté. Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde největší pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma odsoudil polský soud k více než dvěma a půl roku vězení.

tn.cz / ČTK / gar