Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 11. 2014
neonacistický fetiš?

Z muzea koncentračního tábora ukradli boty vězňů

Koncentrační tábor Majdanek - boty vězňů
Zdroj: yadvashem.org

Z muzea zřízeného na místě nacistického koncentračního tábora Majdanek, který se nacházel na okraji Lublinu v Polsku, někdo ukradl osm bot patřících bývalým vězňům. Informovala o tom polská agentura PAP.

Policie se domnívá, že ke krádeži došlo mezi 18. a 20. listopadem. "Zaměstnanec si ztráty bot všiml v sobotu během rutinní kontroly. V kovové síti, kde jsou vystaveny stovky bot, byla vyřezána díra," řekla AFP mluvčí muzea Agnieszka Kowalczyková-Nowaková. "Poté, co jsme boty spočítali, jsme zjistili, že jich osm chybí," dodala.

 

Tábor Majdanek vybudovali nacisté na předměstí Lublinu v roce 1941 nejprve jako zajatecký, od roku 1943 začal sloužit jako koncentrační a vyhlazovací tábor. Jeho branami prošlo podle historiků přes 300.000 vězňů, většinou Židů a Poláků. Nacisté zde do roku 1944 vyhladili nejméně 40.000 lidí, některé prameny hovoří až o pětinásobku tohoto počtu.

 

 

Světové agentury v této souvislosti poznamenaly, že ke krádeži došlo tento měsíc i v dalším koncentračním táboře. Z Dachau v Německu někdo ukradl původní dveře s nacistickým heslem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje).

 

Pokusy o krádeže předmětů zejména na památku jsou v bývalých koncentračních táborech poměrně časté. Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde největší pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže poslal polský soud někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma do vězení na více než 2,5 roku.

tn.cz / ČTK / gar