Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2014 09:53
tlak se zvyšuje

Hledá se viník: Letadlo sestřelili vážně separatisté?

Zdroj: TV Nova

Západní státy dnes výrazně zesílily tlak na Rusko za jeho podporu východoukrajinských povstalců. Šéf americké diplomacie John Kerry přímo obvinil Moskvu z vyzbrojování separatistů, kteří podle něj sestřelili malajsijský letoun s 298 lidmi na palubě.

Evropští státníci volají po zesílení protiruských sankcí, na němž by se už v úterý mohli dohodnout ministři zahraničí EU.

 

Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko, řekl Kerry televizní stanici CNN. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

 

"Víme jistě, že Ukrajinci v dané oblasti a v daném čase žádný takový systém neměli," řekl americký ministr. "Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům," pokračoval Kerry. Informace, které mají USA k dispozici, "očividně a jasně ukazují na separatisty," prohlásil.

 

Zostření amerického slovníku zaznamenala dnes i Evropa, která v důsledku tragédie na východě Ukrajiny připravuje zesílení protiruských sankcí. Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že ministři zahraničí EU by měli vyhlásit nové protiruské sankce na svém úterním zasedání v Bruselu. David Cameron, François Hollande a Angela Merkelová se rovněž dohodli, že zesílí tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil neomezený přístup záchranářů a vyšetřovatelů k místu pádu malajsijského letadla.

 

Tam je stále situace napjatá. Záchranáři v místě dopadu našli těla 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech ve městě Torez nedaleko místa pádu letadla, není ale jasné, kdo k nim má přístup. Zpravodaj agentury AP uvedl, že dnes už v oblasti neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

 

Separatisté tvrdí, že se pravděpodobně podařilo najít černé skříňky z havarovaného letadla. "Našly se nějaké předměty, nejspíše černé skříňky, a byly odvezeny do Doněcku," řekl premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. Zda jde skutečně o záznamníky hlasové a datové komunikace posádky, musejí ještě potvrdit odborníci, dodal. Povstalci tvrdí, že skříňky předají Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).

 

Před ruskou ambasádou v Praze dnes několik desítek lidí upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu. Jejich transparenty naznačovaly, že za sestřelení stroje může východní velmoc. Akci organizovali podporovatelé nynější ukrajinské vlády a odpůrci Ruska. Účastníci smutečního happeningu v parku před velvyslanectvím instalovali raketový nosič z polystyrenu, za kterým byla fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina s nápisem "Masový vrah".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celebrity se vyjadřují ke spadlému letadlu: Nemůžu uvěřit, že se to stalo, píše Jandová

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

jox tn.cz / ČTK