Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2014 09:53
tlak se zvyšuje

Hledá se viník: Letadlo sestřelili vážně separatisté?

Zdroj: TV Nova

Západní státy dnes výrazně zesílily tlak na Rusko za jeho podporu východoukrajinských povstalců. Šéf americké diplomacie John Kerry přímo obvinil Moskvu z vyzbrojování separatistů, kteří podle něj sestřelili malajsijský letoun s 298 lidmi na palubě.

Evropští státníci volají po zesílení protiruských sankcí, na němž by se už v úterý mohli dohodnout ministři zahraničí EU.

 

Důkazy svědčí o tom, že raketu proti malajsijskému letadlu odpálili ukrajinští separatisté, jimž zbraň dodalo Rusko, řekl Kerry televizní stanici CNN. Spojené státy na základě satelitních snímků vědí, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Ukrajina podle Kerryho v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně neměla.

 

"Víme jistě, že Ukrajinci v dané oblasti a v daném čase žádný takový systém neměli," řekl americký ministr. "Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům," pokračoval Kerry. Informace, které mají USA k dispozici, "očividně a jasně ukazují na separatisty," prohlásil.

 

Zostření amerického slovníku zaznamenala dnes i Evropa, která v důsledku tragédie na východě Ukrajiny připravuje zesílení protiruských sankcí. Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že ministři zahraničí EU by měli vyhlásit nové protiruské sankce na svém úterním zasedání v Bruselu. David Cameron, François Hollande a Angela Merkelová se rovněž dohodli, že zesílí tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil neomezený přístup záchranářů a vyšetřovatelů k místu pádu malajsijského letadla.

 

Tam je stále situace napjatá. Záchranáři v místě dopadu našli těla 196 z celkových 298 obětí. Těla jsou nyní uložena v chladicích vagonech ve městě Torez nedaleko místa pádu letadla, není ale jasné, kdo k nim má přístup. Zpravodaj agentury AP uvedl, že dnes už v oblasti neštěstí neleží celá lidská těla a záchranáři hledají pouze jejich části. Zástupci ukrajinských úřadů ani účastníci záchranné akce nejsou schopni říci, co se stalo s ostatky zbývajících 102 obětí, které se doposud vypátrat nepodařilo.

 

Separatisté tvrdí, že se pravděpodobně podařilo najít černé skříňky z havarovaného letadla. "Našly se nějaké předměty, nejspíše černé skříňky, a byly odvezeny do Doněcku," řekl premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj. Zda jde skutečně o záznamníky hlasové a datové komunikace posádky, musejí ještě potvrdit odborníci, dodal. Povstalci tvrdí, že skříňky předají Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO).

 

Před ruskou ambasádou v Praze dnes několik desítek lidí upozorňovalo na roli Moskvy při pádu malajsijského letounu. Jejich transparenty naznačovaly, že za sestřelení stroje může východní velmoc. Akci organizovali podporovatelé nynější ukrajinské vlády a odpůrci Ruska. Účastníci smutečního happeningu v parku před velvyslanectvím instalovali raketový nosič z polystyrenu, za kterým byla fotografie ruského prezidenta Vladimira Putina s nápisem "Masový vrah".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celebrity se vyjadřují ke spadlému letadlu: Nemůžu uvěřit, že se to stalo, píše Jandová

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

jox tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.7. | 23:25 overal
5
100% ní vina vlády Ukrajinských banderovců!! Oni navigovali letadlo stovky ...
21.7. | 09:45 cezar8
-4
Rusko převáží na Ukrajinu těžkou techniku, jak jinak by k ní přišli, je to ...
21.7. | 11:14 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nackove jsou vsude stejni..Jak v Izraeli, tak na Ukrajine..A dokonce uz maji i omluvu pro masove ostrelovani obytnych ctvrti..Proste prohlasi ze si nepritel bere obyvatele jako zive stity a je "Demokraticky" vymalovano..
21.7. | 11:10 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
A Ukrajinci jsou dost inteligentní?! Vždyť je to po jejich svoloč.Podívejte se na záběry těch kreténů.Mám samopal a jsem king.Připadá mě to - číst neumím, psát neumím ale vojnu ti udělám.Inteligent se nebude předvádět jako blbec před objektivem.Srovnávat se do dá s těmi inteligenty v nočních ...
21.7. | 10:07 koradoxxx
4
Náhlasit nevhodný komentář
Na Ukrajině mohl být klid,nebýt těch parchantů z NATO a EU.Financovali veškeré nepokoje na Ukrajině a teď neví jak z toho vyklouznout a taky nemůžou říct,že to letadlo sestřelila Ukrajinská armáda. Proto všechno svádí na separatisti a Rusko. Ať to všechno ti parchanti zabalí a táhnou a nechají to v ...
21.7. | 09:45 cezar8
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Rusko převáží na Ukrajinu těžkou techniku, jak jinak by k ní přišli, je to jasné jak facka, letadlo sestřelili proruští separasité. Tyto demagogie o tom, že USA v tom má prsty jsou nanejvýš zcestné............lidi přemýšlejte trochu..........
21.7. | 09:38 reypal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Svoboda// jste chytrej chlapec,ale málo.
21.7. | 09:37 reypal
-3
Náhlasit nevhodný komentář
A rusáci jsou dost inteligentní?! Vždyť je to po jejich svoloč.Podívejte se na záběry těch kreténů.Mám samopal a jsem king.Připadá mě to - číst neumím, psát neumím ale vojnu ti udělám.Inteligent se nebude předvádět jako blbec před objektivem.Srovnávat se do dá s těmi inteligenty v nočních kolšilích.
21.7. | 08:25 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zajimave, za padem letadla PRY stoji separatiste..Jedna pani povidala.. Nikdo nevi co se tam vubec stalo ale tihle "Demokrate" uz davno vi kdo je pachatel..Dam zato krk ze to vedeli uz tehda kdyz to zacali pripravovat..
20.7. | 23:25 overal
4
Náhlasit nevhodný komentář
První ztracené maljské letadlo byla asi jen zkouška tohoto divadla. Ve všech případech je výsledkem jejich úmyslného chování smrt všech cestujících a posádky letadla. Ukrajinci nejsou takovou podlost dost inteligentní , smrdí to Pentagonem!! Pentagon se snaží dobýt celou Ukrajinu majdanským pučem, ...
20.7. | 23:25 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
100% ní vina vlády Ukrajinských banderovců!! Oni navigovali letadlo stovky kilometrů od běžného koridoru. Oni poslali stíhačky, které letadlo doprovázeli, přesto to nepřiznali, proč asi?!?! Jsou jen tři možnosti: 1) Sestřelili letadlo sami pomocí stíhačky, tomu by více napovídalo rozprostření ...
Obchodní sdělení

Bohemia Apple