Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.4. 2013 21:18
muslimové se bojí pomsty

Zabíjeli jsme my, přiznali čečenští islamisté! Muslimové v USA se bojí pomsty

Zdroj: TV Nova

V Bostonu zabíjeli islamisté z Čečenska. Ačkoli to americké úřady oficiálně nepotvrdily, je to prakticky jistota. Dva mladíci to podle CNN přiznali muži, kterému ukradli auto a později ho propustili.

Kdo to udělal? Otázka, kterou si od výbuchu náloží v Bostonu kladl snad každý, má už odpověď. Nálože nastražili islamisté z Čečenska, bratři Džochar (19) a Tamerlan (26) Carnajevové.
 

Jeden z nich, Tamerlan, je už mrtvý. Dnes podlehl zraněním z přestřelky s policií. Druhý mladík, atentátník Džochar Carnajev, je stále na útěku a před policií se skrývá kdesi v Bostonu.
 

Policie ani odpovědné úřady sice ještě oficiálně nepotvrdily, že by bratři stáli za explozemi na maratónu, ale je to prakticky jisté. Když dnešní policejní manévry Podle televize CNN to mladíci bez rozpaků řekli muži, kterého dnes unesli i s jeho mercedesem. Později ho propustili na benzinové pumpě, aniž by mu ublížili a jeho svědectví se dostalo k policii a skrze CNN i na veřejnost.

 

Po pondělním masakru teď Boston zažívá další bezprecedentní policejní manévry, které dosud půlmilionové město nezažilo. Vše začalo už v noci, kdy bratři zabili člena ostrahy Massachusettského technického institutu (MIT) v Cambridge.
 

Krátce na to dostala policie zprávu o ozbrojené krádeži automobilu. Lupiči řidiče vysadili nezraněného na čerpací stanici a policie začala pronásledovat vůz, který mířil do nedalekého Watertownu.
 

117

Výbuch v Bostonu

Zdroj: isifa.com

Útok na bostonský maraton - 2

Hodnocení:


 

Při honičce pachatelé na policisty házeli výbušniny. Tamerlan Carnajev při pronásledování zemřel. Podle lékařů utrpěl četná střelná zranění a byl asi zraněn také výbušninou. Vážně zraněn byl při přestřelce také jeden z dopravních policistů.
 

Policie vyzvala místní obyvatele, aby nevycházeli ven, protože muž na útěku je považován za mimořádně nebezpečného. "Je na útěku, je ozbrojený a nebezpečný. Je to terorista a chceme ho dopadnout," prohlásil velitel bostonské policie Ed Davis. Pátrání se soustřeďuje na předměstí Watertown, kam policie pronásledovala kradené auto s podezřelými.
 

 

V Bostonu, který má přes 600.000 obyvatel a kde dvě nálože v pondělí zabily tři lidi a skoro 180 osob zranily, nyní stovky policistů prohledávají dům po domu. Přerušena byla i hromadná doprava. Lidé nemají otvírat cizím lidem, pouze identifikovaným policistům. Opatření původně platila pro západní předměstí Bostonu a během dne byla rozšířena na celé město. O vývoji pátrání byl i během noci informován prezident Barack Obama.
 

Vina padá na islamisty. Američtí muslimové se bojí pomsty

Unikajícího muže americká policie identifikovala jako 19letého Džochara Carnajeva z Cambridge nedaleko Bostonu. Policie už ve čtvrtek zveřejnila fotografie podezřelých. Jako Džochar Carnajev je na nich označován mladík s bílou kšiltovkou; černou čepici má na hlavě údajný spolupachatel a Džocharův 26letý bratr Tamerlan. V USA pobývali oba muži údajně čečenského původu několik let a americké úřady se domnívají, že tíhli k islámskému extremismu.
 

Když Khaled Beydoun slyšel o útocích v Bostonu, dostal okamžitě strach o kamaráda, který se maratonu účastnil. Ale v skrytu duše ho pálily ještě další obavy týkající se strůjce atentátu. Beydoun se modlil, aby to nebyl muslim, píše zpravodajský server BBC News.
 

 

Od násilných činů jako střelba v Newtonu až po výbuchy v Bostonu se Beydoun děsil reakce Američanů, bude-li autorem útoku muslim nebo "bude vypadat jako muslim".
 

Jeho noční můra se nyní zřejmě naplní, pachateli pondělního bostonského bombového atentátu jsou bratři z kavkazského jihu Ruska. V USA pobývali několik let a americké úřady se domnívají, že tíhli k islámskému extremismu.
 

"Je to součástí kolektivního vědomí, které vyznavači islámu a Arabové žijící ve Spojených státech prožívají při každé krizi," říká Beydoun. "Přestože od teroristických útoků z 11. září 2001 se situace již poměrně uklidnila, může se zase výrazně zhoršit, bude-li pachatel zapadat do stereotypního obrázku teroristy," dodává Beydoun, který studuje práva se zaměřením na rasovou problematiku.
 

110

GALERIE: Emoce v Bostonu. Salut fanoušků i stuhy síly

Zdroj: isifa.com

Boston - Buffalo. - 8

Hodnocení:


 

Podle něj jsou bělošští podezřelí vnímáni jinak než podezřelí z řad menšin. "Bílý terorista bude vždy označen za anomálii, nejspíš pomateného jedince. Pokud je viníkem Arab či muslim, poškodí to celou komunitu," tvrdí.
 

Mnozí poukazují na masakr na škole v Newtonu, střelbu v sikhském chrámu v Oak Creeku a v kině na denverském předměstí Aurora jako na typické příklady. Ve všech těchto případech byli odpovědnými za tragédie bělošští muži, přičemž všichni byli popsáni jako duševně nemocní jedinci, kteří nemohou být považováni za zástupce celé kulturní skupiny či rasy.
 

 

Zatímco velká americká města posilují bezpečnostní opatření, aby se připravila na případné další hrozby, muslimové se chystají na vlastní druh nebezpečí. Data z uplynulých let svědčí o stupňování rasově motivovaných zločinů po velkých útocích v USA, především po 11. září. "Je možné, že uvidíme nárůst islamofobie, která nyní doutná pod povrchem," říká předseda Rady muslimských veřejných záležitostí Salam Al-Marayati.
 

"Do 11. září jsem nezažila šikanu," konstatuje Anum Hussainová. "Pak už mne ale pronásledovala na střední škole i na vysoké škole a nevěřím, že by to někdy skončilo," dodává Hussainová, která mimo jiné přednáší muslimské mládeži o zastrašování a šikaně.
 

"Smutná pravda je, že bez ohledu na fakta se lidé stávají obětí nespravedlivých stereotypů. Už nás unavuje být obviňováni za činy jedné osoby," prohlašuje.
 


 

tn.cz / ČTK / gar