Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 5. 2010

"Zabitý" vůdce Talibanu pohrozil atentáty v USA

Teroristé. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj

Vůdce pákistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd, který údajně zemřel při lednovém útoku amerického bezpilotního letounu, pohrozil Spojeným státům novými atentáty.

S odvoláním na jeho videonahrávku o tom v pondělí informoval britský deník The Times.

 

Mahsúd během devítiminutového videa, ve kterém se uvádí datum vzniku 4. dubna, hrozí Spojeným státům, že na jejich území v průběhu měsíce uspořádá krvavé útoky jako pomstu za zavražděné vůdce islamistických ozbrojenců.

 

„Blíží se čas, kdy naši bojovníci zaútočí na velká města Spojených států,“ varuje vůdce Tehrik-i-Taliban s tím, že na americkou půdu již vnikli talibanští ozbrojenci.

 

Severoatlantickou alianci a další americké spojence vyzval, aby USA přestali podporovat, jinak jim hrozí „dokonce horší potupa, zkáza a porážka, než Američanům samotným“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bombové útoky v Kandáháru si vyžádaly 35 lidských životů

 

Na videozáznam upozornila americká organizace SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové stránky extrémistů.

 

Mahsúdovo video se objevilo na internetu krátce po nepovedeném útoku na newyorském náměstí Times Square, které v neděli ráno evakuovala americká bezpečnost kvůli automobilu napěchovanému výbušninou.

 

Mahsúd měl podle dřívějších zpráv pákistánské tajné služby zemřít v lednu během útoku amerického bezpilotního letounu. Taliban ale smrt svého vůdce popíral.

 

Nedávno pákistánská bezpečnost potvrdila slova ozbrojenců s tím, že Mahsúd během lednového bombardování utrpěl vážná zranění, nicméně přežil.

tn.cz / Mediafax