Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2009 15:37

Záchranáři zachytili signál z černých skříněk airbusu

Záchranáři pátrající po černých skříňkách airbusu společnosti Yemenia Airways zříceného u Komorských ostrovů zachytili signál z černých skříněk.

Signály z černých skříněk airbusu společnosti Yemenia Airwyas, který se v úterý zřítil do rozbouřeného moře u Komorských ostrovů, zachytila jedna z miniponorek. Informuje o tom britská stanice BBC.


Zatím není jasné, kdy budou černé skříňky vyzdviženy. Zařízení, která zaznamenávají letové údaje a komunikaci v kabině, by měla pomoci určit příčinu nehody, která je zatím připisována špatnému stavu letadla a špatnému počasí.


Letadlo společnosti Yemenia Airways se zřítilo do rozbouřeného moře pět až deset kilometrů od pobřeží Komorských ostrovů, když se v noci z pondělí na úterý chystalo přistát. Piloti vzdali z neznámých důvodů první pokus o přistání a letoun znovu nabíral výšku.


Na palubě bylo 142 pasažérů včetně tří dětí a 11 členů posádky. Letounem cestovalo 65 Francouzů, 75 Komořanů, jeden Palestinec a Kanaďan. Pád přežila pouze jeden dívka, její příběh dojal celý svět.


Předseda představenstva jemenských aerolinek Abd Chalík Kadhí v sobotu večer uvedl, že jeho společnost zrušila všechny zvláštní lety do komorské metropole Moroni. Zachovala pravidelnou linku spojující dvakrát týdně komorskou metropoli Moroni a jemenské hlavní město San'á.


Ve vodách Atlantiku skončilo v červnu pátrání po obětech jiného leteckého neštěstí. Cestou z Brazílie do Francie se zřítil letoun společnosti Air France s 228 lidmi na palubě. Záchranáři vytáhli z oceánu přes 50 těl. Dál pátrají po černých skříňkách. Francouzské úřady uvedly, že airbusu selhal automatický pilot a stroj se roztříštil o hladinu oceánu.


Šest cestujících a jeden člen posádky utrpěli zranění na palubě airbusu australské společnosti Qantas, které se v noci na pondělí dostalo na Borneem do silných turbulencí. Letadlem cestovalo celkem 219 pasažérů.

Mediafax, hav TN.cz