Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2014 14:13

Začal summit NATO. Světoví lídři jednají o Ukrajině i Afghánistánu

Vlajka NATO
Zdroj: isifa.com

Afghánistán bude prvním z témat dvoudenního summitu Severoatlantické aliance, který dnes začíná ve velšském Newportu. Dvoudenní schůzka se koná v době, kdy NATO jasně hovoří o nutnosti přehodnocení bezpečnostní situace v Evropě po ruském postupu na Krymu na na východě Ukrajiny.

Jednání lídrů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem bude druhým významným bodem dnešního programu.

 

Za Českou republiku se summitu účastní prezident Miloš Zeman spolu s ministry obrany Martinem Stropnickým a zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

 

V Afghánistánu NATO na konci roku po více než desetiletí ukončí rozsáhlou mezinárodní misi ISAF. Její partneři jsou hosty dnešního jednání. Kábul, kde stále není znám výsledek nedávných prezidentských voleb, bude reprezentovat ministr obrany.

 

 

Od příštího roku chce aliance na omezenou dobu v zemi ponechat asi 12.000 lidí v rámci výcvikové a podpůrné mise s názvem Resolute support (rozhodná podpora). Stále chybí potřebné právní podklady, alianční představitelé ale v kuloárech dávají najevo opatrný optimismus. Aliance také plánuje výraznou finanční podporu afghánských bezpečnostních sil, jejichž 350.000 členů převezme od počátku roku 2015 plnou odpovědnost za bezpečnost v zemi.

 

Na jednání s Porošenkem lídři aliančních zemí zopakují svou podporu Kyjevu a potvrdí připravenost výrazně se podílet na reformách ukrajinského bezpečnostního sektoru. Případné otázky dodávek zbrojního materiálu ale bude muset Porošenko řešit při dvoustranných jednáních. Jak novinářům před summitem řekl významný alianční činitel, NATO jako takové "žádné zbraně nemá". Diskuse se nejspíš povede také o ukrajinském obnoveném zájmu o členství v NATO, kam má od summitu v Bukurešti v roce 2008 v zásadě otevřené dveře.

 

 

Večer se lídři aliančních zemí sejdou na neformální večeři. Na ní se čeká strategická debata o těchto tématech, ale také třeba o rostoucím nebezpečí, které plyne z posilování islámských radikálů na území Sýrie a Iráku.

 

USA a Británie se nedají zastrašit

 

Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron ujistili, že se jejich země nedají zastrašit extremisty, kteří zavraždili dva zajaté americké novináře. Oba politici to napsali ve společném článku pro britský list The Times těsně před zahájením summitu NATO.

 

"Budeme své hodnoty bránit s větší, ne menší odhodlaností, protože svobodný svět je zásadní složkou našeho způsobu zajištění bezpečnosti pro naše národy," stojí v článku.

 

The Times k němu píše, že oba nejvyšší představitelé zřejmě začínají připravovat veřejnost na širší vojenské zapojení do tažení proti skupině Islámský stát (IS), která bojuje v Sýrii a Iráku a zavraždila oba novináře Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho. Článek doplňuje fotografie Skota Davida Hainese s malou dcerkou v náručí. Ten se objevil na videu IS jako další potenciální oběť skupiny.

 

Obama a Cameron píší, že Británie a USA stojí v čele úsilí o zajištění globálního míru. "Teroristé se nemohou mýlit víc, jestliže doufají, že nás oslabí jejich hrozby. Ameriku ani Británii barbarští vrazi nevyděsí," stojí v článku.

ČTK, ana TN.cz