Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.9. 2010 09:40

ZÁHADA: Je to peklo na Zemi? Z ruského vrtu se ozýval zvuk

Tito muži hloubili Kolský vrt

Kolský vrt v Rusku měl být sovětskou chloubou, stal se ale ďábelským projektem. A podle mnohých je důkazem pekla na Zemi.

Poloostrov Kola je známý jako chladný kout země, kde se nachází mj. přístav Murmansk, který je pro Rusy cennou spojkou pro lodní dopravu. Za dob, kdy Sovětskému svazu vládl Leonid Ilji Brežněv, se v roce 1970 se začalo pracovat na nehlubším vrtu světa.

Vrt se může pyšnit tím, že je v Guinnessově knize rekordů zapsán jako nejhlubší. Od povrchu do nitra Země má přes 12 kilometrů. Taková obří jáma s sebou ale také nese několik tajemství. V nitru vrtu opakovaně zaznamenali sténání a křik. Je to důkaz o pekle? "Jako komunista nevěřím v nebe a Bibli, ale jako vědec věřím v peklo,“ uvedl geolog Gennadij Azzakov. Záhada je o to větší, že výkřiky se nejhlasitěji ozývaly ve chvílích, kdy se na začátku 90. let rozpadal SSSR.

Reklama

 

Podívejte se na záběry z unikátního vrtu na Kolském poloostrově

 Původně se chtěli Rusové dostat až do hloubky 15 tisíc metrů. V roce 1983 se dostali na metu 12 tisíc metrů pod povrchem. To byl v Sovětském svazu důvod k oslavám – dál se hloubilo až po roce.

 

Zdroj informací o ZemiVrt byl vítaným zdrojem informací pro geology. Ti se leccos dozvěděli o zemském nitru. Byli překvapeni tím, kolik je v hloubce vodíku. Kolský vrt také posloužil k získání poznatků o pohybu litosférických desek, který je občas původcem zemětřesení.

Jenže na další hloubení nejsou v Rusku peníze a tak byl projekt poslán k ledu.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

TN.cz
Reklama