Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2015 16:41
co dělal kapitán

ZÁHADA PÁDU AIRBUSU A320: V kokpitu se dělo něco podivného

Letadlo AirAsia A320
Zdroj: isifa.com

V kabině havarovaného Airbusu A320-200, který havaroval 28. prosince se 162 lidmi na palubě v Jávském moři, se něco dělo. Kapitán nebyl krátce před nehodou na svém sedadle, potvrdil zdroj blízký vyšetřovatelům.

Letoun společnosti AirAsia zmizel z radarů asi 40 minut po svém startu 28. prosince loňského roku. V jeho kabině se krátce před nehodou dělo něco neobvyklého. Kapitán letadla totiž nebyl na svém sedadle a věnoval se nějaké neobvyklé činnosti, v tu chvíli měl kopilot omdlít a posádka tak ztratila na letadlem kontrolu. Informace potvrdily dva zdroje blízké vyšetřovatelům, uvedl portál nbcnews.com.

 

Airbus spadl do moře při cestě ze Surabaye v Indonésii do Singapuru. V letadle zemřelo 162 lidí, z toho bylo 155 pasažérů a 17 dětí. V posádce byly dva piloti a čtyři letušky a jeden inženýr. Oba piloti byli zkušení, kapitán měl nalétáno více než 20 tisíc hodin, jeho kopilot přes dva 2 tisíce.

 

 

Zdroje blízké vyšetřování také uvádějí, že vyšetřovatelé zkoumají nahrávky jednoho ze automatizovaných systémů letadla (Flight Augmentation Computer - FAC), který měl mít výpadek. Předmětem vyšetřování je i reakce pilotů na selhání tohoto systému.

 

Některé zdroje totiž tvrdí, že kapitán opustil své sedadlo, se pokusil s vadným zařízením něco udělat. Zdroj blízký vyšetřování uvádí, že se kapitán pokoušel systém odpojit od energie vyhozením jističe.

 

Vyšetřovatelé ale tyto informace zatím nechtějí potvrdit vzhledem ke stále probíhajícímu pátrání. Národní komise pro bezpečnost přepravy zatím nechce potvrdit ani upřesnit, jestli a případně jakou roli sehrál při nehodě lidský faktor.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

7 tajemství, která jste nevěděli a nechcete vědět o cestování letadlem: Kyslíkové masky vám vydrží jen 15 minut!

Příliš sexy na práci letušky: Tuto sexy kočku vyhodili z práce kvůli vzhledu

hru TN.cz