Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 6. 2012
pokus o útěk

Zakladatel WikiLeaks Assange požádal Ekvádor o azyl

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange požádal na ekvádorském velvyslanectví v Londýně o azyl.

Julian Assange, zakladatel "práskačského" portálu WikiLeaks, požádal Ekvádor o azyl. Informuje o tom v úterý agentura AFP. Informace se objevila na Twitteru WikiLeaks. WikiLeaks píší, že Assange požádal o azyl a nyní "je pod ochranou ekvádorského velvyslanectví v Londýně".

 

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino Assangeovu žádost potvrdil. Oznámil, že jeho země musí zvážit, zda azyl Assangeovi poskytne.

 

O vydání Assange žádá Švédsko, kde je podezírán ze znásilnění a sexuálního napadení. Assange se brání vydání do země od svého zatčení v Londýně v prosinci 2010, kdy se vydal na Scotland Yardu. Britský nejvyšší soud koncem května rozhodl, že Assange do Švédska vydán bude.

 

[IMAGEBOX_723061]Zakladatel WikiLeaks opět šokoval svět. Pozval si do své show vůdce teroristů!
[IMAGEBOX_723061]

 

Assange ve Švédsku obvinily dvě ženy, které pracovaly pro portál WikiLeaks, ze znásilnění a sexuálního napadení. Assange tvrdí, že nařčení jsou politicky motivována a ve Švédsku by mu hrozilo vydání do USA. Tam by byl souzen za zveřejňování dokumentů americké diplomacie a Pentagonu na WikiLeaks a mohl by mu hrozit trest smrti.

 

WikiLeaks je "whistle-blower" skupina. Zveřejňuje neveřejné nebo tajné dokumenty, které pocházejí z prostředí vlád, státních institucí a korporací. Koncem října musela pozastavit činnost pro nedostatek peněz. Příčinou je blokáda, kterou na ni uvalily společnosti Visa, MasterCard, PayPal a další.

tn.cz / mediafax / hru