Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 1. 2013
Přírodní živly

Záplavy ohrožují svět! V Austrálii 4 mrtví, v Mosambiku 40!

Povodně v Austrálii
Zdroj: isifa.com

Rozsáhlé záplavy ohrožují lidi v různých částech světa. V Austrálii zemřeli už 4 lidé, dalších 2000 domů je pod vodou. Ještě tragičtější následky mají v africkém Mosambiku, kde si záplavy vyžádaly 40 obětí a 150 tisíc lidí je bez domova.

Čtyři lidé zemřeli a více než 2000 domů je pod vodou kvůli záplavám v Austrálii. Živel zasáhl státy Queensland a Nový Jižní Wales, v nichž úřady evakuovaly okolo 10 tisíc osob. Hladina vody by měla v nejhůře zasažených oblastech dosáhnout svého vrcholu během úterý.
 

Podle agentury AP se čtvrtou obětí záplav stal tříletý chlapec, na nějž spadl strom v hlavním městě Queenslandu Brisbane. Již předtím úřady oznámily utonutí tří mužů na růzých místech státu.
 

Deště jsou důsledkem tropického cyklónu Oswald, který se z Queenslandu přesunul nad Nový Jižní Wales.
 

Povodně naberou na intenzitě
 

Už 40 obětí mají rozsáhlé záplavy v Mosambiku, které podle nové bilance OSN vyhnaly z domovů nejméně 150 tisíc lidí. Toto číslo ale bude pravděpodobně ještě stoupat, protože další deště posouvají zaplavenou oblast dál na sever, napsala agentura AFP.
 

Mosambik nyní zažívá nejhorší povodně za více než desetiletí. Zvláště těžce zasažený je jih země a největší tíhu záplav nese provincie Gaza. Do některých oblastí, které voda odřízla od světa, se teprve dostávají záchranné týmy, které postupně přidávají k bilanci další oběti.
 


Povodňová vlna by se navíc s dalšími dešti předpovídanými na následující dny měla přelít do povodí řeky Zambezi, čímž se záplavy přesunou dál do středních a severních částí Mosambiku.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama