Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.2. 2012 19:50

Ze syrské armády zběhlo přes 40 000 vojáků

Kvůli tvrdému postupu syrského režimu proti demonstrantům zběhlo podle tureckých úřadů ze syrské armády přes 40 000 vojáků.

Počet dezertérů potvrdil v sobotu médiím turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

V sobotu také informovala stanice BBC, že tři neznámí ozbrojení muži zavraždili v Damašku ředitele vojenské nemocnice - brigádního generála Ísu Cholího. Generál byl zastřelen, když vycházel ze svého domu na severu syrského hlavního města.


PSALI JSME:

Při výbuchu aut v Sýrii zemřely desítky lidí, město Homs drtí tankyJak informuje BBC, jde o první úkladnou vraždu důstojníka syrské armády od začátku povstání. Syrské státní televize uvedly, že za vraždou stojí "ozbrojené teroristické gangy".

Náměstek iráckého ministra vnitra Adnán Asádí v sobotu řekl, že z Iráku proudí do Sýrie mnoho džihádistů. BBC přidává informaci, že z části jde o bojovníky Al-Káidy. "Máme informace od zpravodajských služeb, že mnoho iráckých džihádistů odešlo do Sýrie," řekl náměstek Asádí.

Konflikt v Sýrii podle pozorovatelů již přerostl v regulérní občanskou válku. Vedly k ní krvavé protesty proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, které vypukly loni v březnu.

PSALI JSME:

UNICEF: V Sýrii zavraždili už 400 dětí. Další znásilňují!


Pětačtyřicetiletý Asad je v čele země od roku 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce Háfize. Podle OSN v konfliktu zahynulo zhruba 6200 lidí.

Sýrie má 13. největší armádu na světě. Tvoří ji zhruba 300 000 aktivních členů a zhruba stejný počet rezervistů.

tn.cz / mediafax / kos
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?