Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.11. 2014 11:42
prezidentovy úlety

Zeman znovu provokuje: Ukrajina? Ať se podřídí Rusku!

Miloš Zeman v Kazachstánu
Zdroj: ČTK
Miloš Zeman v Kazachstánu

Prezident Miloš Zeman souhlasí s názorem, že Ukrajina by neměla vstoupit do Severoatlantické aliance. Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, řekl dnes Zeman v kazašské metropoli českým novinářům. Jinými slovy: Ukrajina se musí podřídit Rusku.

Finlandizace je s ohledem na poválečný vztah Finska a Sovětského svazu chápána jako podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti.

 

Prezident reagoval na otázku, zda souhlasí se stanoviskem německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera, který členství Kyjeva v NATO odmítá. "Já s tímto názorem naprosto souhlasím," řekl Zeman.

 

Steinmeier se ve víkendovém rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel vyslovil proti členství Ukrajiny v alianci. "Připouštím partnerské vztahy Ukrajiny a NATO, nikoli ale její členství v alianci," řekl německý politik. Hospodářská a politická modernizace Ukrajiny je podle něj "projektem na několik pokolení". V této souvislosti nemá ani smysl spekulovat o členství Ukrajiny v Evropské unii, řekl Steinmeier.

 

Ukrajina je podle dosud platné ústavy neutrálním státem a její členství ve vojenských paktech je nepřípustné. Nová proevropská koalice, která vzešla z nedávných parlamentních voleb, ale v připravovaném programovém prohlášení členství v Severoatlantické alianci označuje za jeden ze svých cílů. Prezident Petro Porošenko v neděli prohlásil, že o vztahu země k NATO nebude rozhodovat nikdo jiný, než ukrajinský lid v referendu.

 

 

"Chtěl bych (Steinmeiera) ještě doplnit slovy předsedy SPD pana (Sigmara) Gabriela, která pronesl v Srbsku, kde říkal, že Německo by mělo přehodnotit v pozitivním smyslu své vztahy s Ruskem," poznamenal Zeman. "Jsem rád, že dochází k postupnému obratu. I když jsem byl jeden z těch, kdo za tento obrat sklidili nechci říci urážky, ale poměrně hloupou formu agrese, tak vidím, že tato tendence se posiluje," dodal prezident.

 

"Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci," řekl český prezident.

 

Termín finlandizace se dostal do politického slovníku po druhé světové válce jako označení pro komplikovaný vývoj vztahu poválečného Finska k Sovětskému svazu. V zájmu zachování své svrchovanosti tehdy Finsko řídilo svou zahraniční politiku s ohledem na stanoviska sousední komunistické mocnosti. Finlandizace se od té doby chápe jako dobrovolné uznání vlivové sféry mocného souseda.

 

Jiný výklad pojmu nabízí prezidentský mluvčí. Podle Jiřího Ovčáčka je finlandizace označením pro neutrální status. "Finlandizace není definována jako podřízení zahraniční politiky jinému státu, ale jako neutrální status, tedy pomyslný most," vzkázal mluvčí.

 

Podle Hynka Kmoníčka, ředitele zahraničního odboru Pražského hradu, je finlandizací rozuměno "samostatné, dobrovolné sebeomezení některých ambicí ve prospěch ochrany vlastních vyšších národních zájmů".

 

VÝBĚR VÝROKŮ MILOŠE ZEMANA K UKRAJINĚ:

 

"Něco jiného je obsazení Krymu, který nikdy k Ukrajině nepatřil, ten daroval Nikita Chruščov Ukrajině v roce 1954, aniž by se kohokoli ptal. Nu a něco úplně jiného je vpád na území cizího státu." (rozhovor pro ČTK, 9. dubna 2014)

 

"Občanská válka na Ukrajině se musí pravdivě pojmenovat. Je to doopravdy občanská válka. Může se z ní stát i ruská invaze. Zatím je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

 

"Sankce vůči Rusku jsou neefektivní. Pokud by došlo k ruské invazi na Ukrajině, jsou sankce nutné a to včetně vojenských opatření." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

 

"Bohužel Ukrajina je země, která si díky té občanské válce sama ničí svůj průmyslový potenciál, tím mám na mysli Donbas. A vytváří jakési hluboké příkopy mezi ruskojazyčným obyvatelstvem a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

 

"Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda. A já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou. Úvahy o tom, že tam sice jsou, ale jsou na dovolené, mně připadají poněkud komické, protože v současné době je východní Ukrajina asi nejhorší místo na dovolenou." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

 

"Pan premiér (Bohuslav Sobotka - pozn. ČTK) by měl počkat až se prokáže, zda Rusko skutečně vstoupilo na Ukrajinu... Invazní armáda se totiž neskládá z několika stovek dobrovolníků, ty by postřílela i naše česká armáda během jednoho týdne." (rozhovor pro rádio Frekvence 1, 5. září 2014)

 

"Jeden můj známý řekl, že ukrajinský konflikt a občanská válka je něco jako chřipka. Ale je tu nemoc, o které skoro nikdo nemluví. Zavíráme oči a myslíme si, že je to pouze starost novinářů, že je to pouhá propaganda. A toto nebezpečí představuje Islámský stát." (projev na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos, 26. září 2014)

 

"Ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc." (projev na konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos, 26. září 2014)

 

"Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců." (rozhovor s českým novináři při návštěvě Lipska, 9. října 2014)

 

"Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem." (rozhovor pro ruskou televizi První kanál, 17. listopadu 2014).

 

"Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci." (rozhovor s českými novináři při návštěvě Kazachstánu, 25. listopadu 2014)

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.11. | 13:11 Karel Jirousek
14
Opět nějaký.... nebudu hulvát, plácá za nesmysly (název článku). Zeman znovu ...
25.11. | 15:58 reypal
-13
brnobr//Tak,že vy souhlasíte,že Ukrajina je a nadále má být v područí ...
26.11. | 09:44 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
5
Náhlasit nevhodný komentář
26.11. | 08:17 pechastk: To od (vola), kterej ani neumí napsat slovo zrcadlo sedí. Hahahahahahahahaha
26.11. | 08:17 pechastk
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Jakub Ronald: nejdřiv se podívej do zrdcadla sám a co tam uvidíš (vola), kteří rozumí akorát tak telatům
26.11. | 08:10 Jakub Ronald
-2
Náhlasit nevhodný komentář
overal máš vůbec nějakej mozek a když nerozumíš světovým tématům tak se do nich nepleť
26.11. | 08:07 Jakub Ronald
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Tohle mě normálně nasralo ten potrhlý ožralej zemanskej humus pořád ztrapnuje národ co se plete do ukrajiny
26.11. | 02:24 nichts obernichts
5
Náhlasit nevhodný komentář
"18:43 satanastatanas Koukam ze Ceska VEREJNOPRAVNI televize!!! se onanuje .." - Pravda: VerejnoPRAVNI TV. To nestravis co, ? ty zaprodany hnusaku .. !
25.11. | 23:19 nichts obernichts
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hnusnej, periferni a obscenni bolsevik " 25.11. 18:43 satanastatanas Koukam ze Ceska VEREJNOPRAVNI televize!!! se onanuje nad zabery vrhacu vajec na prezidenty. A furt nemaj dost...A teplej Vlad uz ejakuluje..." - jste pro mne vy, pane novusi Trousile. Jste absolutni a hnusny odpad! ...
25.11. | 23:02 lup3
9
Náhlasit nevhodný komentář
Ti novináři jsou opravdu momentálně zaostalí. Zeman něco řekne, nota bene zopakuje to, co říkají Němci, ale on je rusofil a ještě mu převrátí to co řekl na ruby. Myslím, že tady neměla být přímá volba presidenta, ale přímá volby novinářů. Ono je v podstatě jedno co prezident řekne, protože se ...
25.11. | 22:58 lup3
2
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud by UK vstoupila do NATO, musela by přezbrojit a modernizovat. Navrhuji, aby pro armádu UK ČR vyrobila tisíce nových moderních vozů Praga V3S.
25.11. | 22:33 reypal
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Mimochodem,nad nápady šalamouna kroutí hlavou i Šlouf a to už je co říct. Pokud už i jeho dlouhodobě pravá ruka od něj dává ruce pryč a mluví,tak to už musí být skutečně se šalamounem hooodně špatné.To už mu tam asi moc hrabe.
25.11. | 21:42 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jinak jsi držko zapomněl že Havlíci organizovali chlastačky pro ssáky v Lucerně a jak prezidenta Havla i s bráškou houpával Heidrich na koleni. To dělávali židé za každého konfliktu. Půlka rodiny to hrála s jedno stranou druhá půlka s druhou a díky tomu majetek vždy zůstal v rodině. Vždyť i ...