Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 10. 2011

Zemřel fotograf rockových hvězd Barry Feinstein

Bob Dylan
Zdroj: Mediafax

Americký fotograf Barry Feinstein zemřel ve věku 80 let v nemocnici poblíž New Yorku. Feinstein se proslavil zejména fotografiemi rockových osobností 60. let, o jeho smrti informovala v noci na pátek agentura AFP.

Manželka zesnulého Judith Jamisonová uvedla, že její muž zemřel po dlouhé nemoci ve čtvrtek brzy ráno."Byl to mrzout, ale roztomilý mrzout," řekla Judith o svém životním partnerovi.


Feinstein je autorem více než 500 přebalů na alba největších hvězd 60. let. Vyfotografoval například Janice Joplin na její poslední desku v kariéře "Pearl". Přebal sólového alba "All Things Must Pass" bývalého člena skupiny Beatles George Harrisona je rovněž jeho dílem.


Mezi fotografovy největší ctitele patřil i uznávaný režisér Martin Scorsese, který použil jeho snímky v dokumentárních filmech o Bobu Dylanovi ("No Direction Home") and Georgi Harrisonovi (nedávno uvedený "Living in the Material World).


Feinstein pracoval převážně s černobílým filmem. Během své kariéry se zaměřil i na hollywoodské hvězdy, například Marlona Branda, Judy Garlandovou, Barbru Streisandovou nebe Stevea McQueena. Na jeho snímcích se objevili také Eric Clapton nebo Miles Davis a Dexter Gordon.


Feinstein je třetím významným fotografem zlaté éry rock and rollu, který v posledních dvou letech zemřel. Loni v březnu odešel ve věku 74 let Jim Marshall a letos v září zemřel o tři roky mladší Robert Whitaker.


"Na těch chlápcích je zvláštní, že sdíleli energii, prostě jenom mysleli jinak a viděli věci jinak," uvedl Dave Brolan, Feinsteinův agent a přítel všech tří velkých fotografů.


Dodal, že Feinstein "vždycky chtěl dělat něco nového". "Měl skvělé oko, skvělé nápady a velmi, velmi vysoké standardy," zavzpomínal.


"Fotil skoro všechny významné lidi od filmu a z hudebního světa 60. a 70. let," doplnil. Feinstein se narodil ve Filadelfii a do počátku 60. let pracoval pro produkční společnost Columbia Pictures. Do světa rockových hvězd pronikl díky přátelství s agentem Boba Dylana Albertem Grossmanem.


Jeden z jeho nejznámějších snímků pochází ze šňůry Dylanových koncertů po Velké Británii. Dnes sedmdesátiletý muzikant na něm sedí ve slunečních brýlích na zadním sedadle limuzíny a kouří a skrz okno se na něj dívají fanoušci .


Kromě fotografování se Feinstein věnoval i filmu. V roce 1968 natočil dokumentární film o hippie scéně v San Franciscu nazvaný "You Are What You Eat."


Feinstein měl dvě děti z předchozích manželství s folkovou zpěvačkou Mary Traversovou a herečkou Carol Waynovou a tři vnoučata.
 

Mediafax