Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.12. 2014 14:35
vymírání v přímém přenosu

Zemřel jeden z posledních šesti bílých nosorožců světa

Bílí nosorožci - poslední z žijících

V zoologické zahradě amerického San Diega v neděli uhynul vzácný severní bílý nosorožec, který byl podle vedení zoo jedním ze šesti posledních na světě. Zbávající žijí v Keni, San Diegu a také v České republice!

Nosorožec pojmenovaný Angalifu nejspíš sešel věkem, bylo mu 44 let. Uvedla to dnes agentura AP. "Úhyn Angalifua je ohromnou ztrátou pro nás všechny. Nejen proto, že byl zdejším miláčkem, ale také proto, že jeho smrt přibližuje tento úžasný živočišný druh k vyhynutí," řekl smutně správce parku Randy Rieches.

 

Nyní zbývá jen jeden severní bílý nosorožec v San Diegu, jeden patří České republice a tři jsou v Keni, uvedla AP. Z Keni minulý týden přišla zpráva, že tři severní bílí nosorožci ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, kteří od roku 2009 žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta, nejspíš nebudou schopni přirozeného rozmnožení.

 

 

Letos v říjnu pak v keňské rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků asi posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce; druhý samec přivezený z ČR má prý málo spermií.

 

Smrt posledního severního bílého nosorožce by neznamenala záhubu všech nosorožců. V Africe stále žije jižní poddruh nosorožce bílého a černý neboli dvourohý nosorožec.

 

ČTĚTE TAKÉ:

HRDINSKÉ VIDEO: Statečné slůně se ubránilo útoku čtrnácti lvů. Jak se zachránilo?

Nechutné a brutální: Facebooková stránka ´Pes je jídlo, ne kamarád´ má stále více příznivců

tn.cz / ČTK / gar