Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 6. 2014
bylo mu 88

Zemřel "Kmotr extáze" Alexander Shulgin: Zkoušel na sobě drogy!

Extáze
Zdroj: Mediafax
Droga extáze - ilustrační foto

V Kalifornii zemřel chemik Alexander Shulgin, spojovaný s experimenty s drogou extáze. Bylo mu 88 let a jeho smrt na Facebooku oznámila jeho manželka a partnerka ve výzkumu Anna. Shulgin s drogou experimentoval na sobě a dalších lidech a vysloužil si přezdívku Kmotr extáze.

Alexander Schulgin vystudoval organickou chemii na Harvardově univerzitě a po zapojení do druhé světové války v řadách námořní pěchoty dostudoval na Kalifornské univerzitě doktorát z biochemie. Pracovat začal v chemičce Dow, kde vyrobil první biologicky rozložitelný pesticid.

 

Pak začal podle BBC experimentovat s psychotropními látkami a na sobě a přátelích vyzkoušel mnoho směsí. V roce 1965 z Dow odešel, vyučoval chemii a dále se věnoval výzkumu. Asi za deset let se seznámil s látkou MDMA, kterou v roce 1912 vyvinul farmaceutický koncern Merck, ale neexperimentoval s ní na lidech.

 

 

K tomu se rozhodl až Shulgin a začal opět sám na sobě. Upravil poněkud složení a nabídl látku, která je základem drogy extáze, psychologovi z Oaklandu Leo Zeffovi. U něj se Shulgin seznámil s terapeutkou a svou pozdější ženou Annou. Zeff začal svým klientům podávat malé dávky při pohovorech a nabídl látku také četným kolegům.

 

Pro své povzbuzující účinky, které umožňují lidem vydržet bez únavy hodiny tančit, se extázi říká taneční droga. V USA je od roku 1985 zakázaná. Americká konzultační organizace Frank upozorňuje na to, že extáze je málokdy čistá. "Bez ohledu na vzhled a název si nikdy nemůžete být jisti, co v pilulce nebo prášku opravdu je, a předvídat, jak na to budete reagovat," uvádí k extázi.

čtk TN.cz