Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2009 20:18

Zemřel nejstarší člověk na světě. Černošce bylo 115 let

Ve věku 115 let zemřela v pátek v losangeleské nemocnici Gertrude Bainesová, nejstarší člověk světa. Nejstarší je nyní 114letá Japonka Kama Činenová.

Bainesová se narodila v roce 1894 ve městě Shellman v americkém státě Georgia. Nejstarší osobou se stala letos v lednu po Portugalce Marii de Jesusové. K jejím 115. narozeninám, které slavila 6. dubna, ji zaslal blahopřejný dopis americký prezident Barack Obama.

 

Černoška byla živoucí legendou Spojených států. Její otec se narodil ještě jako otrok v dobách, kdy na americkém Jihu vládl rasismus. Bainesová se zajímala o politiku, ale k volbám moc nechodila. Měla ale dva favority - Johna Fitzgeralda Kennedyho a Obamu. Těm hodila volební lístek při volbách v letech 1960 a 2008.


Ošetřující lékař Charles Witt řekl, že Bainesová pravděpodobně zemřela na infarkt. Skutečnou příčinu smrti určí pitva.


Evidenci nejstarších osob světa ověřuje skupina vědců z Kalifornské univerzity, kteří se pod vedením Stephena Colese zabývají gerontologickým výzkumem.


Mezi prvními deseti nejstaršími lidmi se dnes pohybují výhradně ženy, z nichž šest pochází z USA. Kromě Činenové je v první desítce ještě jedna žena z Japonska, jedna z Velké Británie a jedna z karibského ostrova Svatého Bartoloměje.

 

I v Česku žijí lidé, kterým je hodně přes 100 let. Podívejte se na reportáž o ženě, která loni oslavila 108. narozeniny.

 

tn.cz / ČTK