Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2012 09:21

Zkouška nervů: Letadlová loď USA míří k Íránu

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln v neděli proplula Hormuzským průlivem do Perského zálivu, informuje v pondělí agentura AFP. Írán proti ní navzdory svým výhrůžkám nijak nezasáhl.

"USS Abraham Lincoln dokončil pravidelný a rutinní průjezd Hormuzským průlivem, aby podle plánu prováděl námořní bezpečnostní operace," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. "Průjezd dokončil podle plánu a bez jakýchkoli incidentů."
 

Letadlová loď může pojmout až 80 letadel nebo helikoptér. Na cestě do Perského zálivu ji doprovázely torpédoborec Cape St. George a další dvě válečné lodě.
 

K americkému konvoji se připojilo také britské a francouzské plavidlo. "(Fregata) HMS Argyll a francouzská loď se přidaly ke skupině amerických lodí projíždějících Hormuzským průlivem, aby zdůraznily neochvějný mezinárodní závazek dodržovat právo průjezdu podle mezinárodního práva," uvedl mluvčí britského ministerstva obrany.
 

PSALI JSME:
Američané stahují letadlové lodě k Ománskému zálivu, Rusko varuje

Írán varoval, že Hormuzský průliv klíčový pro přepravu ropy uzavře, pokud na něj Západ uvalí ropné embargo. Íránské námořnictvo pohrozilo zásahem, pokud se Spojené státy pokusí vyslat do Perského zálivu další letadlovou loď.
 

Teherán se však v posledních dnech snažil své výhružky zmírnit. Ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí minulý týden ujistil, že se Írán nikdy nesnažil průliv uzavřít. Velitel Rudých gard zase označil americké letadlové lodě v Perském zálivu za rutinu.
 

Ministři zahraničí Evropské unie by měli v pondělí v Bruselu odsouhlasit sankce proti íránské centrální bance a embargo na nákup íránské ropy. EU se stejně jako Spojené státy domnívá, že íránský jaderný program je zástěrkou pro vývoj jaderné zbraně. Írán to odmítá.

tn.cz / mediafax / gar