Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2014 08:47
Jak to bylo?

Zmizení boeingu s 240 lidmi: Byla to nehoda nebo únos?

Boeing 787 Dreamliner - 7
Zdroj: isifa / Gettyimages Editorial / Kevork Djansezian
Ilustrační snímek

Příčiny pátečního zmizení letadla malajsijských aerolinií s 239 lidmi zůstávají záhadou a nelze vyloučit ani únos. Novinářům to v Kuala Lumpuru řekl šéf malajsijské agentury pro civilní letectví Azharuddin Abdul Rahman. Podle něj se nepotvrdilo, že by na moři byly objeveny trosky letadla.

Letadlo odstartovalo v pátek v 17:41 SEČ z Kuala Lumpuru a mířilo do Pekingu. Kontakt s ním byl naposledy v 18:30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru. Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11.000 metrů a letělo stálou rychlostí.


Není možné vyloučit únos a všechny možnosti se dále prověřují, řekl Rahman. Podle něj příčina zmizení letadla zůstává záhadou.


Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy ukradené v Thajsku v roce 2012 a 2013, a to občanům Itálie a Rakouska. Letenky si tyto osoby koupily zřejmě společně za thajské báty a konečnou destinací nebyl Peking, ale Evropa.


Rahman dnes také uvedl, že vietnamské úřady nepotvrdily, že by někdo zahlédl trosky letadla na hladině.


V neděli v podvečer posádka letounu vietnamského námořnictva údajně zahlédla u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti, kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

Šílená výstřednost: Mezi Čínou a USA začal létat boeing s Hello Kitty!

tn.cz / ČTK