Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.11. 2013 11:01
zajímavá studie

ASTEROID může Zemi úplně zničit. Jak velká je šance, že nás trefí?

Asteroid
Zdroj: oficiální zdroj
Asteroid může zasáhnout Zemi - ilustrační foto

Asteroid. Obrovský předmět, který děsí většinu obyvatel planety Země. Všichni mají podvědomě strach, že by naši krásnou planetu mohl jednoho dne nějaký trafit. A to by mohlo znamenat konec světa tak, jak ho známe.

Je to podobné jako u dopravní nehody nebo nějakého jiného neštěstí - všichni si většinou říkáme: "Mně se to stát přece nemůže". Ale chyba. Může. A stane. V případě nárazu asteroidu do naší planety je pravděpodobnost mnohem větší než by se mohlo zdát.

 

Vědci nyní přepočítali pravděpodobnosti zásahu asteroidu do Země a zjistili šokující fakta. Pravděpodobnost, že nás obrovské vesmírné těleso opravdu trefí, je desetkrát větší, než si lidé doteď mysleli.

Vědci totiž dříve počítali jen s velkými asteroidy, které plují nekontrolovaně vesmírem. Poučení a hlavně velké vystřízlivění přišlo po pádu "miniasteroidu" v Rusku. Ten byl sice velký jen necelých 19 metrů, ale jeho exploze vyvolala výbuch o síle 40 atomových bomb, které Američané svrhli na japonskou Hirošimu. A přitom se o něm vůbec nevědělo, dokud nás netrefil.

 

Pokud by takový asteroid explodoval nikoliv v atmosféře, ale až na Zemi, následky budou zcela katastrofální. Zničená města, statisíce zmařených lidských životů.

Z nového výzkumu je patrné, že experti, kteří sledují pohyb těles ve vesmíru, musí přehodnotit všechna svá dosavadní kritéria. I takový "malý" a nečekaný asteroid může evidentně napáchat pořádnou škodu.

 

Podle vědců je pravděpodobné, že takový asteroid jako v Rusku, spadne na Zemi minimálně jednou za 150 let. Ale pozor, ve skutečnosti to může být mnohem častěji. Vědci totiž musí začít sledovat i menší planetky a objekty, které brázdí vesmír. I ty totiž mohou napáchat nesmírné škody. O tom, že mnoho "kamenů" může spadnout do neobydlených zón a nikdo si jich nevšimne, se snad ani nebudeme rozepisovat..

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zahraniční média šílí! Při výbuchu v Praze byla prý zraněna Lindsay Lohan

V Mléčné dráze jsou prý miliardy planet s podmínkami pro život.

tej tn.cz / hru
Reklama