Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 11. 2011

Čeští piráti s bruskama míří do Karibiku

La Grace
Zdroj: Facebook official
La Grace je první česká školní loď.

Na ostrově Gran Canaria se zvelebuje česká školní loď La Grace. Sjely se tam asi dvě desítky dobrovolníků, kteří s přípravou pomáhají. Školní a charterová loď se již za pár dní vydá za oceán.

V přístavu v Las Palmas kotví jediná loď plující pod českou vlajkou – La Grace. Její černožluté zbarvení a dva stěžně jsou nepřehlédnutelné. S přípravami na přeplavbu přijela pomáhat asi dvacítka dobrovolníků. Na čas vyměnili svá civilní zaměstnání a stali se dělníky. Odměnou za dobře odvedenou práci jim bude plavba do Karibiku přes Atlantský oceán, kde La Grace stráví zimu.

 

Na lodi se sešli lidé všech profesí – studenti, pracovníci s počítačem, kaskadéři ale i truhláři a instalatéři. Jedno mají společné, nadšení a chuť pracovat. Odměnou za práci většině z nich bude cesta přes Atlantik.

 

Přípravy na vyplutí La Grace
Zdroj: tn.cz / muf Na lodi je osm děl, jejich lafety se musely rozebrat a kovové části se znovu natírají.

 

Ráno o půl osmé zapíská bocman budíček a po vydatné snídani se všichni chopí brusek,flex, smirkového plátna či štětců a až do setmění se pracuje. Někteří lezou po stěžních a lanech a dopínají je. Hluk nástrojů utichne jen když kuchař na svou píšťalu zapíská oběd. To jejich zvuk vystřídá cvakání příborů. Po obědě se práce znovu rozběhnou. Občas někdo odmrští nástroj, se kterým pracuje a skočí si svlažit tělo do moře. Končí se, až když slunce zajde a na práci už není vidět.

 

Přípravy na vyplutí La Grace
Zdroj: tn.cz / muf Barva na bocích lodi se musela nejdříve zbrousit a teď se její nátěr obnovuje.

 

Večer, když práce ustanou, všichni odpočívají a nabírají síly na další náročný den. Někdy se posádka změní v piráty a vyrazí „plenit“ město a hlavně najít nějakou restauraci s Internetem. Doma musí vědět, že jsou v pořádku.

 

Celé léto loď kroužila mezi Řeckem, Itálií, Korsikou a Elbou. Na její palubě se vystřídaly stovky turistů. Část z nich se i podílela na obsluze lodi a učila se například svinovat plachty, kormidlovat loď, ale i jak má vypadat řádný námořnický oběd. Několik plaveb proběhlo i v kostýmech. To by člověk nevěřil, kolik se v zemi, která nemá moře, najde pirátů.

 

Přípravy na vyplutí La Grace
Zdroj: tn.cz / muf Bocman Viky si připravuje lana pro svou práci.

 

La Grace je splněný sen mnoha českých kapitánů. Jde o repliku korzárské lodi českého pobělohorského exulanta Augustina Heřmana. Loď se dva roky stavěla, za pomoci stovek dobrovolníků, v Egyptě. Na vodu byla spuštěna 5. prosince 2010. Na jaře se vydala do Evropy, kde byla při slavnostním křtu v řeckých Athénách předána pod patronát evropskému bohu moří Neptunovi (chcete-li Poseidonovi).

 

PSALI  JSME:

V Řecku byla pokřtěna česká historická plachetnice La Grace

 

Z Karibiku se loď zpátky do evropských moří vrátí příští rok v létě.

 


 

Iva Endrychová TN.cz