Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.8. 2013 15:43
konec spekulací?

CIA po desetiletích zapíraní přiznala existenci Oblasti 51! UFO tam ale nemáme, tvrdí

Ufo
Zdroj: Thinkstockphotos

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) oficiálně připustila existenci přísně střežené vojenské zóny Oblast 51 v nevadské poušti. CIA potvrdila, že oblast sloužila například k testování špionážních letounů U-2 a Oxcart během studené války. Naopak o mimozemšťanech se CIA nezmínila.

Ufologové se už řadu let přitom domnívají, že úřady v oblasti ukrývají ostatky mimozemšťana. Nikdy však o tom žádné relevantní důkazy nepředložili. Americká vláda zase desetiletí dělá, jako by to tajná základna, která v nevadské poušti prokazatelně stojí, neexistovala.


Oblast je jedním z nejlépe střežených míst na světe a proniknout blíže k objektu se nikomu nepovolanému nepodařilo. Na oficiálních mapách je místo zakresleno nanejvýš jako vytěžený důl, ale třeba na Google Maps není znázorněno vůbec.


Nově zveřejněné dokumenty však obsahují mapu vojenského komplexu, který leží zhruba 200 kilometrů severozápadně od Las Vegas, na okraji vyschlého solného jezera. Z podkladů vyplývá, že komplex byl využíván k méně strhujícím účelům, než je pohřbívání ufonů - především k testování špionážních zařízení.

 

 


Dokumenty rovněž odhalují, jak se areál zrodil coby součást testovacího komplexu amerického úřadu pro atomovou energii.


Ufologové jsou ale přesvědčeni, že Oblast 51 stále skrývá například ostatky mimozemšťana z údajného létajícího talíře, který se v roce 1947 zřítil poblíž městečka Roswell. Na toto téma bylo napsáno mnoho knih a natočeno mnoho filmů, včetně snímku Den nezávislosti z roku 1996.

 


CIA dokumenty zveřejnila na žádost pracovníka Národního bezpečnostního archivu Univerzity George Washingtona Jeffreyho Richelsona. Ten se zajímal o historii programu špionážních letounů U-2.
 

tn.cz / ČTK / mrk