Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.7. 2013 22:00
tajemství odhaleno?

Existuje lochnesská příšera? Jsou to prý jen otřesy ze dna jezera!

Skotská Lochneska
Zdroj: oficiální zdroj

Je lochneska jen legendou, nebo výsledkem neškodné geologické aktivity? Tuhle otázku si teď klade mnoho lidí. Svět totiž nedávno znovu obletěla teorie, podle které je lochnesská nestvůra jen iluzí vyvolanou zemskými otřesy.

Vůbec nejstarší dochovaná zmínka o lochnesce pochází ze 6. století. Má jít o 15 až 20 metrů dlouhého živočicha s třímetrovým krkem a výrůstkem v podobě rohu na hlavě, se kterým je spojena třesoucí se zem i bubliny stoupající z jezera. Existenci příšery, o které slyšelo každé malé dítě, se však nikdy nepodařilo věrohodně doložit.
 


Italský geolog Luigi Piccardi už před lety přišel s teorií, která tvrdí, že za podivnými úkazy připisovanými příšeře je obyčejná seizmická činnost. Jezero, které vzniklo v důsledku srážky severního výběžku Skotska se zbytkem Británie, totiž leží na dodnes velmi činném geologickém zlomu Great Glen.


O této teorii se v těchto dnech začíná znovu vášnivě debatovat, píše zpravodajský portál The Huffington Post. Piccardi je toho názoru, že jezero žádná příšera neobývá a veškeré "důkazy", které lidé za desítky let posbírali, jsou jen výsledky slabých zemětřesení. Tyto okolnosti podle něj dlouhá staletí přiživují legendy o lochnesce, nejpopulárnější příšeře světa.


"Jezero Loch Ness leží přesně v pásmu zlomů. Když dojde k menším otřesům, může se to projevit vzedmutím vodní hladiny. Podél zlomu může dojít k únikům plynu, který pak na hladině může vytvářet velké bubliny. Existuje celá řada povrchových jevů, které mohou souviset s touto geologickou aktivitou," tvrdí Piccardi.
 


Jenže i Piccardiho teorie má své kritiky. K těm nejhlasitějším patří Gary Campbell, který předsedá skotskému fanklubu příšery zvané Nessie. "Většina pozorování se týká objektů čnějících z vody. Dva z nich jsou nejběžnější. První je hrb monstra, druhý je hlava a krk," řekl Campbell televizi ABC News.


Jedno z posledních pozorování lochnesské příšery zaznamenal loni jistý Marcus Atkinson, na jehož sonárních snímcích byl v hloubce pětadvacet metrů zachycen záhadný hadovitý tvor. Odborníci tehdy vyloučili, že by se jednalo o jakéhokoli známého živočicha, který v jezeře žije.


Týž rok pořídil Skot George Edwards na jezeře záhadnou fotografii. Bylo na ní zachyceno cosi jako zvíře s hrbem, které se vzápětí ponořilo zpět do vody. Odborníci mají ale za to, že tehdy vyfotil jen kládu plující po vodní ploše.
 


Patrně nejznámější fotografií, která desítky let fascinovala celý svět, spatřila světlo světa v roce 1934. Byť se už před řadou let podařilo dokázat, že jde o podvrh, spousta nadšenců tomu dodnes odmítá uvěřit. Na fotografii přitom z jezerních vod nevystupuje záhadné monstrum, ale hračka z plastu.

tn.cz / zdg
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?