Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2013 14:59
klimatické změny

Vadí vám výkyvy počasí? Pozor, šílené EXTRÉMY budou úplně BĚŽNÉ!

Počasí - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com

Několik týdnů po záplavách, zavládlo v Česku extrémní sucho. Počasí se zbláznilo a my si budeme muset zvyknout. Extrémní výkyvy budou v budoucnu normou.

Když chcete vědět, jak se bude v české kotlině počasí střídat za pár let, podívejte se do Spojených států nebo Indii. "Střed severoamerického kontinentu a indický subkontinent jsou citlivější ke klimatického změně než většina dalších oblastí severní polokoule. Spojené státy a Indii proto můžeme považovat za jakýsi systém předběžného varování před globální proměnou klimatu," napsal klimatolog Václav Cílek v časopisu Respekt.


A co se v USA a Indii odehrává? Amerika za poslední rok zažila velké sucho, apokalyptickou bouři Sandy, jedno z nejstudenějších počátků jara za desítky let, rekordně teplý květen a navrch pár ničivých tornád. Indie je na tom ještě hůře. Hlavně následky jsou tragické především kvůli vysoké míře osídlení podél břehů velký řek. Kvůli velkému monzunu přišlo o domov 9 milionů Indů, což je jako by téměř celá Česká republika přišla o střechu nad hlavu. Během květnových povodní zahynulo až pět tisíc lidí. "Povodně jsou zde častější a o 10 až 30 procent větší," dodal Cílek.


Velká povodeň v Česku


A takové vyhlídky čekají i nás. "Na severní polokouli podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) poslední dvě desetiletí vytrvale roste index extremity. To znamená, že nebezpečných such, silných větrů, sněhových kalamit a povodní přibývá a pojistné se bude zvyšovat, Státy a obce by si měly odkládat čím dál tím více peněz na nečekané výdaje," upozornil klimatolog.


Jedním z nečekaných výdajů bude velká povodeň, která přijde nejpozději za 20 let, ale pravděpodobně daleko dříve. "Kdybych chtěl hrát na jistotu, snažil bych se vybudovat českou protipovodňovou ochranu do čtyř let," varoval.

 


Kdo za to může?


K podobně rychlému oteplení, které zažíváme dnes, nedošlo za posledních 12 tisíc let. V tomto století se oteplí o 4 °C a hladina oceánu může stoupnout až o 60 cm. Otázkou je, kdo za to může. Vypadá to, že vliv člověka je ve srovnání a jinými aspekty daleko menší. "Kombinovaný vliv zemského a slunečního magnetického pole a slunečního záření je zřejmě hlavním řídicím mechanismem krátkodobých klimatických změn," napsal Cílek.


"Je nepravděpodobné, že v současném období nečekaných a intenzivních změn prakticky všeho - od složení atmosféry až po intenzitu slunečního záření a zemského magnetického pole - by počasí mohlo být stabilní," uzavřel Cílek. A my si budeme zvyknout.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Meteorologové varují: Čeká nás ZIMA JAKO NA SIBIŘI!

Velká změna POČASÍ? Zdraví trpí! Nejvíce srdce a plíce

Zrádné počasí: jak se oblékat, když je ráno zima a odpoledne horko?

Dresscody i v létě: Vyhněte se největším módním trapasům!

Táta Lucky Vondráčkové v slzách: Povodně mi všechno vzaly!

Babovřesky 2 se potápí! Štáb zaplavila povodeň. Podívejte se!

tn.cz / anš