Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 8. 2013
Mývalovitá šelma

FOTO: Indiáni toto zvíře znají přes 100 let, vědci ale teprve teď zjistili, že je to nový druh savce

Olinguito
Zdroj: Iveta Krausová
Podle některých cestovatelů je Olinguito domácím mazlíčkem jihoamerických indiánů už pěknou řádku let

Vědci jásají. Po desítkách let konečně objevili nový druh savce. Jenže plachou mývalovitou šelmu žijící v Jižní Americe znají tamní indiáni už přes 100 let a chovají ji jako domácího mazlíčka!

Američtí vědci ve čtvrtek oficiálně ohlásili vzácný objev: nový druh savce. Plachá mývalovitá šelma žije v horských lesích Jižní Ameriky a přírodovědci ji nazvali olinguito. Zvíře bylo již v minulosti lidem známé, zaměňovali je však za příslušníky již popsaných druhů.
 

Olinguito váží okolo jednoho kilogramu a pobývá zejména v lesích Ekvádoru a Kolumbie, ale podle objevuje se i v Peru. Živí se stromovými plody i menšími živočichy a vylézá především v noci, což dlouhá léta ztěžovalo jeho identifikaci.
 

"Letos v březnu jsem olinguita viděla na vlastní oči, když jsem byla v Jižní Americe. Tamnější indiáni ji mají jako domácí šelmu, nebo-li hračku pro děti. Je to velice inteligentní tvor," popsala TN.cz své zkušenosti s "novým" savcem Iveta Krausová.
 

Vědci také připouští, že připustili, že olinguito zase tak nové zvíře není. Lidé malou šelmu s hnědooranžovou huňatou srstí znají už více než sto let, ale pletli si jej s jinými druhy zvířat. Jeden z olinguitů žil podle agentury AP dokonce před časem ve washingtonské zoologické zahradě pod označením běžného druhu savce.
 

Olinguito
Zdroj: Iveta Krausová

 

"Objev olinguita nám ukazuje, že svět není dosud zcela prozkoumán, jeho nejzákladnější tajemství nejsou odhalena," řekl dnes novinářům Kristofer Helgen z washingtonského vědeckého centra Smithsonian Institution, které objev oznámilo. "Tak trochu se skrýval přímo před našima očima," dodal Helgen.
 

Zatímco nové druhy hmyzu či nižších forem živočichů vědci objevují poměrně často, u savců k tomu dospějí jednou za několik let. Mezi poslední objevy patří podvodní šelma z Madagaskaru či několik druhů krys z Indonésie. Na západní polokouli se však nepodařilo nový druh savce podle Helgena popsat již 35 let.
 


Než mohli prohlásit za nový druh olinguita, museli mu ve Washingtonu změřit lebku a prohlédnout zuby a kůži, aby ji porovnali s již popsanými druhy. Ve srovnání s mývalem a nejvíce příbuzným druhem olingo je nový savec menší, má jiný tvar lebky a jeho srst je hustší, uvedli výzkumníci. Po potvrzení objevu jej vědecky "pokřtili" jako Bassaricyon neblina.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama