Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Aktualizováno 5.10. 2014 16:07
Route 66

Slavná silnice zpívá pod koly aut! Překročíte-li rychlost, hraje falešně

Zdroj: Enex

Řidiči projíždějící po slavné americké silnici Route 66 si na jednom z úseků v Novém Mexiku mohou zazpívat patriotickou píseň Amerika je krásná.

Místo autorádia se jim však o hudební doprovod postará samotná silnice. Její povrch je nově "vyladěn" tak, aby pod koly automobilů vydával tóny, které při jízdě správnou rychlostí dají dohromady zmíněnou píseň. Místní úřad tvrdí, že se hudbou snaží přimět řidiče, aby nejezdili příliš rychle.

 

Na pravém kraji několik set metrů dlouhého úseku silniční technici vyrobili úzký pruh s drážkami, jejichž hloubku i vzdálenost pečlivě vyměřili, aby v kontaktu s jedoucím autem vydávaly kýžené tóny. Řidiče na hudební zážitek upozorní značka nabádající, aby najeli na zdrsnělý pruh. Musí přitom dodržet stanovenou rychlost 45 mil (72 kilometrů) v hodině, jinak silnice hraje falešně.

 

 

Nápad je podle stanice CNN součástí projektu ministerstva dopravy státu Nové Mexiko, které se snaží přimět řidiče, aby na silnicích nejezdili nebezpečně rychle. Podle mluvčí úřadu Melissy Dosherové by rovněž měl pruh pomoci zabránit tomu, aby řidiči během dlouhé jízdy po transamerické silnici usnuli.

 

Podobná hudební silnice není první svého druhu, své úseky se speciálním povrchem mají již v Japonsku, Jižní Koreji či Kalifornii.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nových silnic a dálnic bude 400 kilometrů, slibuje ministr

STŘEPINY: Na českých silnicích přibývá opilých a zfetovaných řidičů

Hit internetu: Cyklistu zachránil před srážkou s autem tajemný člověk

Video plné studu: Dívka se vyčůrala u silnice, natočili ji při tom

TN.cz / ČTK / vem
Reklama