Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2013 10:44
Klonování lidí je tu

Je to tady! Klonováním se poprvé podařilo získat lidská embrya

Klon
Zdroj: Mediafax

Budoucnost dvojníků je tady! Vědci totiž učinili významný krok v klonování lidských buněk, naklonovali embrya v raném stádiu. Ty použili k získání kmenových buněk.Vědci z amerického Oregonu postupovali stejnou metodou jako při klonování ovce Dolly.

Cesta ke klonování lidí je tady! Vědci přenesli buněčné jádro stejně jako v případě ovce Dolly. Byly tedy použity kožní buňky dospělého jedince a jejich DNA byla přenesena do vajíčka, z něhož byl odstraněn vlastní genetický kód.

Získali embryo, které má 150 buněk. Tento počet stačí pro získání kmenových buněk. Vědci upozornili, že kmenové buňky lze získat i jinými způsoby, které jsou méně kontroverzní i levnější. Požijí se jen takzvaná “zbytková“ embrya, tedy přebytky při umělém oplodnění.

 

Léčba nejdražšího pacienta v Česku stojí téměř šest milionů ročněKmenové buňky se využívají pro získání jiných typů buněk a pro vytvoření srdeční svaloviny, kostí, i mozkové tkáně. Otázkou jen zůstává, zda je kvalita takto získaných buněk stejná jako u běžných embryonálních. Tělo příjemců ale tkáně tkáně získané z kmenových buněk od dárců občas odmítá.
 

TN.cz
Reklama