Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.11. 2014 10:07
Orlické vraždy

MÍSTA VRAŽD: Co všechno "vyplavalo" na Orlické vrahy?

Zdroj: TN.cz

V dalším díle našeho seriálu po místech spjatých s významnými českými vraždami se zastavíme na Orlíku. Rekreační oblast v překrásné krajině jižních Čech skrývala roky hrozivé tajemství. Z vod Orlické přehrady vyzdvihli policisté v létě roku 1995 sudy s těly obětí vražd, pachatelům se začalo přezdívat "Orličtí vrazi".

Orlický gang se skládá z pěti českých sériových vrahů, kteří mezi lety 1991 – 1993 vraždili podnikatele za účelem vydělat. Známými se nestali jen kvůli rozsahu své kriminální činnosti, ale také kvůli zmíněnému způsobu likvidace těl. Ukrývání těl do sudů bylo nápadem Vladimíra Kuny, u něho ve sklepě k ohavnostem také docházelo.

 

Hlavou gangu ovšem nebyl Kuna, ale jeho kamarád z mládí a parťák z posilovny Karel Kopáč. Fanoušek bojových umění, nejdříve vyhazovač a později člen speciální policejní zásahové jednotky se nakonec obrátil na opačnou stranu zákona. Využil kontaktů nabytých u policie, potají odkoupil zbraně, které elitní policejní útvar vyřazoval, a prodával je na černém trhu. Ale tím to zdaleka nekončilo.

 

Oběti zavařili do sudů

 

První vraždou bylo v roce 1991 zastřelení podnikatele Aleše Katovského. Jeho tělo pak na skládce zabalili členové gangu do pletiva a odvezli k Orlické přehradě, kde ho shodili ze Žďákovského mostu.

 

Další z obětí, Jugoslávec Leorent Lipoveci, skončil zavařený v sudu a zalitý louhem. Starožitník Vlastimil Hodra byl zastřelen za bílého dne na benzinové pumpě. Byl však mohutné postavy, a tak ho vrazi museli rozřezat na kusy, aby se do sudu vešel.

 

Ani to Orlickým vrahům nestačilo, výbušninou usmrtili ještě matku Vladimíra Kuny Annu Medkovou a samopalem škorpion zastřelili švagra Karla Kopáče Jaroslava Meiera. Jeden z členů gangu, hlavní vykonavatel vražd Ludvík Černý, zabil ještě bez vědomí ostatních členů skupiny kosovského Albánce Afrima Kryezia.

 

Prohledávali přehrady

 

V roce 1993 se nad Orlickými vrahy začala utahovat smyčka. Kriminalisté získali z podsvětí informaci o mizejících podnikatelích, proslýchalo se, že se Ludvík Černý chlubí "odděláním" několika lidí, a tak začalo pátrání.

 

Později se vynořila informace o pohřebišti podnikatelů na dně nějaké přehrady, kriminalisté nejdříve neúspěšně prohledali Slapskou přehradu, 10. července 1995 začali prozkoumávat dno přehrady orlické. První sud se podařilo nalézt po čtyřech dnech pátrání. Další sud a pletivo s tělem bylo vytaženo krátce poté.

 

Skrývá přehrada další hrůzy?

 

Soud s členy gangu Orlických vrahů začal v dubnu roku 1997. Ludvík Černý a Vladimír Kuna byli odsouzeni na doživotí, Karel Kopáč byl odsouzen na 21 let, Petr Chodounský na 14 let za podvody a Irena Meierová na 12 let.

 

Všichni se odvolali, rozsudky se jim zdály příliš vysoké. Odvolací soud nakonec Kunovi snížil trest na 25 let a Meierové na 10 let, ostatním tresty potvrdil.

 

Orlické vraždy se tak zdají být uzavřenou kapitolou, ne však pro místní obyvatele. Někteří z nich dodnes přiznávají, že se místu vyhýbají. Ze strachu, co ještě voda pod Žďákovským mostem ukrývá, se v jeho okolí bojí koupat.

 

"Tomu místu se lidé trošíčku vyhýbají, už jenom z toho pocitu, že tam může být dodneška ještě spousta neobjevených věcí, určitě k tomu místu mají zdejší lidé respekt," říká starosta obce Orlík nad Vltavou Jiří Štrajt.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejstrašidelnější domy historie: Jaké masakry se v nich staly?

VIDEO s varováním: Dívku zavraždil jeden z jejich ´přátel´na Facebooku

TN.cz