Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 20.7. 2013 14:07
VIRUS REKORDMAN

Tenhle virus může zničit život na zemi. Přiletěl z vesmíru, tvrdí vědci

Supervirus
Zdroj: Chantal Abergel a Jean-Michel Claverie

Vědci objevili dosud největší virus, který se kdy vyskytoval na naší planetě. Jeho původ je obestřen tajemstvím, protože jeho genetická struktura v drtivé míře nepřipomíná nic, co kdy na Zemi existovalo.

Virus, který přebývá ve vodě, našli francouzští vědci ve vzorcích usazenin ze dvou míst – u chilského pobřeží a v jednom rybníku v Austrálii. Dostal jméno Pandoravirus a je velký 1 mikrometr, což je desetkrát víc než velikost jiných známých virů.


A teď to nejzajímavější: jen šest procent jeho genetické struktury se podobá genům pozorovaným u organismů na Zemi. To badatele přivedlo k názoru, že tento supervirus pochází buď ze skutečně dávných dob, nebo se sem dostal z jiné planety, nejspíš z Marsu.
 


Virus je natolik velký, že jej lze pozorovat běžným mikroskopem. A pozoruhodné je také to, že nemá běžný tvar, jako ostatní viry. Rekordmanem je Pandoravirus i v další oblasti: jeho genetický kód je dvakrát větší než u Megaviru, dosud největšího viru na světě, který shodou okolností také objevili Francouzi u pobřeží Chile.


A jaká je odpověď na klíčovou otázku, zda Pandoravirus představuje vážné nebezpečí pro člověka? Vědci, kteří výsledky své práce zveřejnili v časopisu Science, předpokládají, že nikoliv. Mají však za to, že obří podvodní virus vyvolává řadu otázek o historii života na naší planetě.


Jiní experti, kteří se s výsledky svých kolegů seznámili, ale před virem varují. Pokud má odlišné složení než jiné viry, nemají proti němu organismy na Zemi vybudované protilátky. To znamená, že virus může ohrozit biologické systémy na zemi, varují odborníci.
 

Pandoravirus
Zdroj: Chantal Abergel a Jean-Michel Claverie


"Domníváme se, že tyto nové Pandoraviry vzešly z nějaké původní buněčné formy, která již neexistuje," cituje webový portál deníku Daily Mail Jeana-Michela Claverie z Univerzity Aix-Marseille, který má hlavní zásluhu na objevení viru.


Protože je virus neobvykle velký a má navíc netradiční tvar, vědci si původně mysleli, že jde o malou bakterii. Nasbírané vzorky proto převezli do laboratoře a vložili je do roztoku s antibiotiky s cílem všechny přítomné bakterie zabít.
 


Vzorky stoprocentně zbavené jakýchkoliv bakterií potom uložili mezi jednobuněčné améby s vědomím, že pokud by zemřely, muselo ve vzorcích zůstat ještě něco dalšího. To se také potvrdilo a výzkumníci nový vir úspěšně izolovali.


Předpokládá se, že Pandoravirus se na Zemi nějakým způsobem dostal zřejmě z Marsu. Vědci ještě netuší, proč se z této buněčné formy stal virus, přiklánějí se však k domněnce, že se tak mohlo stát v rámci přirozené strategie přežití. Zvláštní genom mohl virus také získat v důsledku "zachycení" genetického materiálu od svých hostitelů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

První lidské stopy na Marsu? Žádná vzdálená budoucnost

tn.cz / zdg