Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.3. 2013 22:57
Další posun

NESKUTEČNÉ! Sonda Voyager 1 možná opustila sluneční soustavu

Sonda
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Lidstvo pokračuje v dobývání vesmíru. Sonda Voyager 1 totiž jako první lidský objekt opustila sluneční soustavu. Tvrdí to alespoň vědci, kteří data z Voyageru zkoumají. NASA je zatím opatrná a tvrdí, že je stále ve sluneční soustavě.

Opustil první lidský výtvor sluneční soustavu nebo ne? Někteří vědci, kteří zkoumají data přicházející ze sondy Voyager 1, tvrdí, že ano. Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) je ovšem opatrnější a uvádí, že to zatím nemůže potvrdit. Prý se pohybuje stále v naší soustavě, píše BBC na svém webu.
 

"Vědecký tým Voyageru se shoduje, že Voyager 1 ještě neopustil sluneční soustavu a nedospěl do mezihvězdného prostoru," uvedl na stránkách NASA vědec projektu Voyager Edward Stone z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně.
 

Sonda se v současné době pohybuje zhruba 18 miliard kilometrů od Země, což je asi 123krát vzdálenost mezi naší planetou a Sluncem.
 

Vědci ale mimo NASA při svém tvrzení vycházejí z dat o okolní radiaci, která prý nasvědčuje tomu, že sonda opustila heliosféru, dostala se tedy z naší sluneční soustavy. Také zeslábla intenzita slunečního záření a zvýšil se úroveň záření ostatních hvězd.
 

Sonda Voyager 1 se dostala do vesmíru 5. září 1977. Původně měla zkoumat vnější planety sluneční soustavy. Detailně prozkoumal Saturn a Jupiter včetně jejich prstenců i měsíců. Na začátku 90. let vyfotila celou sluneční soustavu a naposledy prozkoumávala okraj sluneční soustavy.
 


Voyager 1 s sebou nese také pozlacenou měděnou desku, jejímž obsahem je poselství inteligentním mimozemským civilizacím.

s využitím ČTK tn.cz / hmr