Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.2. 2013 10:51
Rozhovor spadne na zem?!

HROZBA Z VESMÍRU: Odborník prozradil, čeho se musíme bát!

Marcel Grün_asteroid
Zdroj: TV Nova/ Thinkstockphotos.com
Marcel Grün

Pro svět neškodný asteroid 2012 DA14 včera večer minul Zemi. V dohledné době nás ale podle ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcela Grüna čeká mnohem nebezpečnější "dárek" z vesmíru. Přečtěte si rozhovor s odborníkem.

Co si myslíte o asteroidu YQ1, který objevili ruští astronomové v Chile? Je možná srážka?
Pravděpodobnost střetu je příliš malá. I když by průlet byl poměrně blízký, ta šance je velmi malá. Nicméně existuje taková možnost, že se třeba setkáme s nějakou planetkou malou, nebo větší, o které jsme nevěděli. Tam je samozřejmě vždy nepříjemná šance střetu.

 

Kdy kolem nás poletí nějaký další asteroid?
Vesmírná tělesa kolem nás prolétávají neustále. Lidé by ale určitě měli počkat do 13. dubna roku 2029, kdy uvidíme jinou planetku, která kolem nás „profrčí“. Ta bude ale už jasná asi jako hvězdy Velkého vozu. To už bude hezký pohled. Nebezpečí ale nehrozí. Jak to dopadne s planetkou, která se k Zemi přiblíží v roce 2036, je nebezpečí o malinko větší.
 

 

Jaká je pravděpodobnost, že nás nějaký asteroid trefí? Prý se tak podle statistiky děje zhruba každých sto let a naposledy to bylo v roce 1908.
Zhruba každý den se Země jako planetka setkává s nějakým projektilem z vesmíru. Nicméně ty projektily z vesmíru, které tam mají průměr mezi 10 až 20 metrů, ty se rozpadnou v zemské atmosféře.

 

 

 ČTĚTE TAKÉ:

50 věcí, které byste měli v sexu stihnout, než zemřete

VELKÝ HOROSKOP 2013: PENÍZE! Budete konečně v balíku?!

VELKÝ HOROSKOP 2013: Jak na tom budete se zdravím?

 

kos TN.cz
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?