Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.11. 2014 15:01
všichni jsou v pořádku

Posádka ISS se vrátila na Zemi i s malými tvory z vesmíru!

Zdroj: APTN

Trojice členů posádky ISS, Rus Surajev, Američan Wiseman a Němec Gerst, se v pondělí vrátila po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru na Zemi. Spolu s posádkou se vrátila i "kosmická generace" octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu.

Kosmická loď Sojuz TMA-13M s posádkou přistála v kazašské stepi ve 4:58 SEČ. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na řídící středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.

 

"Přistávací modul dosedl v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk," uvedla agentura. K místu přistání vzápětí zamířily záchranářské týmy, které loď našly s malým zpožděním kvůli husté mlze. Posádka se podle řídícího střediska cítí dobře.

  

Spolu s posádkou se na Zemi vrátila i "kosmická generace" octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu zkoumajícího vliv beztíže na vývoj organismů. Tato zkoumání mají napomoci k dobývání vzdáleného vesmíru.


 

Bezpečnost v místě přistání vesmírné lodi Sojuz TMA-13M zajišťovalo asi 300 vojáků, 14 vrtulníků, tři letouny, šest speciálně upravených aut a dalších 14 kusů techniky.

 

Na ISS ve výšce zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem zůstávají Rusové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová, jakož i americký astronaut Barry Wilmore, který po Surajevovi převzal roli velitele.

 

17

GALERIE: Posádka ISS se vrátila na Zem i s "vesmírnou generací" octomilek

Zdroj: isifa.com

Posádka ISS se vrátila na Zem - 7

Hodnocení:

 

Na 23. listopadu je plánován start vesmírné lodi Sojuz TMA-15M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS dopraví Rusa Antona Škaplerova, Italku Samanthu Cristoforettiovou a Američana Terryho Virtse.
 

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.

 

PSALI JSME:

Kosmické lodě už nebudou pastí, posádka bude moci uniknout

Zemi hrozí velké nebezpečí! Vědci našli asteroid, který jí zkříží trasu

Toto je největší zklamání pro všechny ufology!

TN.cz / ČTK / vem