Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 2. 2014
Pramen zdraví z Posázaví

Pribináček slaví šedesátiny! Které dobrůtky ještě přežily Sametovou revoluci! PŘEHLED

Pribináček
Zdroj: TN.cz

Děti ho milují už šest desítek let, právě letos totiž Pribináček slaví šedesátiny. Poprvé název Pribináček nesl v roce 1954 a od té doby si ho oblíbily snad všechny děti. Podívejte se, jaké další laskominy ještě přežily Sametovou revoluci.

Pribináček. Tento mléčný výrobek zná úplně každý. Zahrál si dokonce i ve filmu - píseň Zdravý pramen z Posázaví z filmu Ať žijí duchové je prostě legendární. Ačkoliv Pribináček letos slaví šedesátiny, jeho historie je starší, tvarohový krém v Přibyslavi začali vyrábět už v roce 1947, postupně vystřídal několik názvů Eva, Bivoj, Perla a Mocca, až v roce 1954 se začal vyrábět pod názvem Pribináček.
 

Původní recepturu vymyslela Jindřiška Hessová z Přibyslavi. V nedalekém Hesově založila v roce 1923 Mlékárenské a pastevní družstvo, které se později přejmenovalo na Pribinu. Zajímavostí je, že Pribináčci se v Hesově vyrábějí až dodnes.
 

12

GALERIE: Pribináček

Zdroj: TN.cz

Pribináček

Hodnocení:


 

Pribináček ale není jedinou laskominou, která přežila Sametovou revoluci, podívejte se na další potraviny a nápoje, které vznikly mezi lety 1948 až 1989 a jsou na trhu dodnes.
 

Bon Pari - Drops s ovocnými příchutěmi začal v roce 1978 produkovat podnik Čokoládovny v Praze-Modřanech. V 90. letech byla výroba přestěhována do továrny Sfinx v moravském Holešově. Značka patří švýcarskému koncernu Nestlé.
 

Granko - Instantní kakaový nápoj tohoto názvu vyrobil poprvé v roce 1979 národní podnik Čokoládovny v závodě Soja Kolín. Pojmenování vzešlo ze zaměstnanecké soutěže, a je akronymem vytvořeným ze slov "granulované kakao". V 80. letech byla řada Granko rozšířena o nápoje s příchutí banánu, jahod, broskví a borůvek. V současnosti patří značka koncernu Nestlé, přičemž instantní kakao se podle dostupných údajů vyrábí v Maďarsku.
 


Horalky
- Obvodově máčené oplatky Horalky jsou ve výrobě od roku 1956. Jsou tedy o něco mladší než podobné Tatranky, jejichž historie sahá do roku 1945. Od rozpadu Československa jsou Horalky mezinárodní značkou. Vyrábí je slovenské Pečivárne Sereď i česká Opavia-LU, patřící do skupiny Mondelez International.
 

Jesenka - Zahuštěnou ochucenou smetanu vyrábí Mlékárna Hlinsko od roku 1958. Primárně jde o přísadu do kávy nebo čaje. Dětem ale chutná i samotná, nejlépe přímo z tuby. Z Hlinska pochází také další známé výrobky jako zahuštěné mléko Salko či jeho kakaová varianta Pikao.
 

Jesenka
Zdroj: TN.cz

 

Kofola - Základ této kolové limonády, sirup Kofo, vyvinul v roce 1960 Zdeněk Blažek z farmaceutické společnosti Galena. Nápoj se měl jmenovat Kofocola, ale kvůli možným problémům s ochrannou známkou nakonec dostal název Kofola. Sirup limonádovnám dodával národní podnik Zátka v Praze. V současnosti vlastní značku Kofola stejnojmenná firma z Krnova.
 

15

GALERIE: Kofola

Zdroj: Kofola.cz

Kofola - 2

Hodnocení:


 

Majolka - Produkci první průmyslově vyráběné majonézy v Československu spustil národní podnik Pražské drůbežářské závody v roce 1957. V současnosti je majitelem značky česká firma Boneco.
 

Májka - Vepřový krém s tímto názvem se na pultech objevil v roce 1965. Jeho producentem byl podnik Biochema z Babic na Uherskohradišťsku. Značku v současnosti vlastní společnost Hamé, která o ni v minulosti svedla několik soudních sporů.
 

12

GALERIE: Májka

Zdroj: Hamé

Májka

Hodnocení:


 

Míša - Tvarohový nanuk začala pod tímto názvem vyrábět mlékárna Laktos v Praze-Vysočanech v roce 1962. Na přelomu 60. a 70. let se výroba přesunula do Zdounek u Kroměříže, kde nanuk dostal dnešní podobu. V současnosti patří značka Míša koncernu Unilever, pro který nanuk vyrábí firma Tipafrost v Třebíči.
 

Pito - Nealkoholické pivo pro řidiče začal v roce 1975 vařit národní podnik Jihočeské pivovary ve svém budějovickém závodě Samson. Tam se tento alkoholu prostý nápoj vyrábí dodnes. Název výrobku vzešel ze soutěže a je složen z počáteční slabiky slova pivo a koncové slabiky slova auto.
 

Pribináček - Smetanový krém pro děti se v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vyrábí od roku 1954. Do povědomí vešel i díky filmu Ať žijí duchové! (1976), kde "pramen zdraví z Posázaví" opěvovali herci Vlastimil Brodský a Lubomír Lipský. V současnosti Pribináček vyrábí firma TPK, která je součástí francouzské společnosti Bongrain.
 


 

Sunar - Mléčná výživa pro kojence Sunar se vyrábí od roku 1950. Název vznikl spojením počátečních slabik slov "sušené národní". Od roku 2004 patří značka švýcarské společnosti Hero a Sunar se vyrábí ve Velké Británii.
 

Sunar
Zdroj: TN.cz

 

Termix - Tvarohový dezert vyrábí mlékárna v Poděbradech nepřetržitě od roku 1976.
 


Vinea
- Nealkoholický sycený nápoj z bílých hroznů se zrodil v roce 1974 ve vinařském závodě ve slovenském Pezinku. Od roku 2008 patří značka skupině Kofola.
 

Vitacit - Rozpustný nápoj s příchutí citrusů vyráběly od přelomu 60. a 70. let Zemědělské závody Kaznějov u Plzně. Zejména děti Vitacit rády konzumovaly v podobě jazyk zbarvujícího prášku. Dnes značku využívá firma Wissa.
 

Vitacit
Zdroj: Zmrzlina-Míša.cz

tn.cz / ČTK / hmr