Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.11. 2014 06:55
To jsou věci!

Sehnat práci a bydlení? Pro Romy a Vietnamce "nejsou"

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Romové a Vietnamci musí při hledání podnájmu poslat dvakrát víc odpovědí na inzerát než Češi, aby dostali pozvání na prohlídku bytu.

Čeští uchazeči o práci mají také o 180 procent větší šanci než Asiati a o 75 procent než Romové, že je případný zaměstnavatel pozve na pohovor. Ukázal to experiment, který provedli výzkumníci centra pro ekonomický výzkum CERGE-EI. Vytvořili tři fiktivní zájemce o byt a zaměstnání - Čecha, Asiata a Roma - a odpovídali za ně na inzeráty, reakce pronajímatelů a firem vyhodnotili.


"Odhalili jsme silný výskyt diskriminace vůči uchazečům z menšin na obou trzích - na trhu práce i na trhu s bydlením," uvedli autoři ve zprávě o experimentu.


Dvoupokojový byt hledal třicetiletý svobodný nekuřák s maturitou či vysokoškolským vzděláním, prací v obchodě a stálým příjmem. Dostal jméno Jiří Hájek, Phan Quyet Nguyen a Gejza Horváth.


Trojice uchazečů odpověděla e-mailem na 1800 hlavně pražských inzerátů soukromníků ze čtyř hlavních portálů s nabídkou bydlení. V textu byl pozdrav a projevení zájmu o byt, ve druhém e-mailu byl i odkaz na uchazečův osobní web s informacemi o vzdělání, zaměstnání či rodině.


Hájek dostal pozvání k prohlídce bytu v 78 procentech případů, příslušníci menšin ve 41 procentech. Podle autorů přístup k uchazečům s asijským a romským jménem byl podobný a příliš se nelišil. "Uchazeči z menšin musí odpovědět na skoro dvakrát tolik inzerátů, aby dostali stejné množství pozvání jako uchazeč z většinové společnosti," uvedli autoři.


Web zájemců otevřela méně než polovina pronajímatelů. Stránky uchazečů z menšin si prohlédlo 41 procent lidí, mnohem častěji také rozklikli víc informací. Hájkův web vidělo 33 procent majitelů bytů.


Odpovědi rozesílal výzkumný tým e-mailem i na inzeráty na volná místa z portálu jobs.cz. Reagoval na 274 nabídek. O práci se ucházel třiadvacetiletý středoškolák se znalostí angličtiny a práce na počítači, řidičským průkazem, předchozí zkušeností s administrativní prací. Hledal uplatnění v obchodě, zákaznickém servisu či administrativě. Uvedl link na svůj profil se životopisem.


Hájek dostal odpověď od 43 procent obeslaných zaměstnavatelů a na pohovor ho pozvalo 14 procent firem, lidé z menšin obdrželi odpověď od 20 procent podniků a pozvání k pohovoru od 6,2 procenta. Podle výsledků se přístup k uchazeči s asijským a romským jménem lišil. "Asijští uchazeči musí poslat 20 nabídek, aby dostali jedno pozvání, Romové 12,5 nabídky a lidé z většinové populace 7,5 nabídky," uvedli autoři. Podle jejich zjištění má český zájemce o práci o 180 procent vyšší pravděpodobnost než ten s asijským jménem a o 75 procent než romský uchazeč, že ho firma pozve na přijímací pohovor.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.11. | 09:21 zacotomame
32
A co je na tom tak překvapivého? Jakou pozici si tady tyto menšiny vybudovaly, ...
4.11. | 09:41 metallica82
-15
hondarr6 debilku ses ubohej jak vetsina cechu dementni češi nic vic nic min ( ...
31.12. | 20:12 Sesi Dominis
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nepoznám cigána, ktorý by pracoval....jedine tak hubou ......
7.1. | 20:42 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když pronajmete byt jednomu cikánovi, nebo větnamci zjistíte, že ve vašem bytě je soustavně na návštěvě 4-8 cizích lidí a všichni sousedi Vašeho bytu si Vám neustále stěžují na hluk a smrad vycházející z Vašeho bytu. Pokud se snažíte s nájemníky domluvit větnamec se na vás usmívá, kývá a libuje: ...
22.12. | 13:31 pepekmartin
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vietnamci tady nepatří .... a to jejich rádoby podnikání !je třeba jejich počet snižovat..
4.11. | 22:50 julinkan
8
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu proč bych měla pronajímat byt někomu, kdo ho vybydlí a nezaplatí a nastěhuje si tam příbuzné ze Slovenska , jo a zapomněli jste na musulmany, ty taky nehodlam podporovat v jejich roztahovačnosti...
4.11. | 20:09 hondarr6
2
Náhlasit nevhodný komentář
Metallica82 zrovna ted uchcavam co si napsal hiiiiiii.Jestli se ti tu neco nezda v Cr,tak tahni a nezapomen vzit celou tvou velkou rodinu a dam vam na jizdenku.Jo a ta demence jse jmenuje černy mor co suzuje tuhle zem.
4.11. | 13:57 arnost balaz
-5
Náhlasit nevhodný komentář
jde videtet ze cesi jsou rasisti a budou,,,,ale hlavne ze rozprodali cesko cizincum,,,debilove ,,,zaprodanci,,,
4.11. | 10:08 skeptikus
18
Náhlasit nevhodný komentář
..co se staráte? Co je vám do toho? Každý majitel si může pronajmout svůj byt komu chce nebo zaměstnat koho chce. A žádnej debil mu do toho nemá co mluvit a už vůbec ne mu přikazovat jak se má rozhodovat..
4.11. | 09:53 remcal
17
Náhlasit nevhodný komentář
No, vidím, že i zde mají smysl pro humor. Mám provozovnu naproti budovy úřadu práce a z okna je tam velmi dobrý výhled. Nevzpomínám si, že bych tam někdy viděl postávat asiata, či Roma. Jinak je tam ovšem lidí dost. Jiná situace je ovšem na sociálce. Vlastně ona je podobná, jen v opačném gardu. ...
4.11. | 09:41 metallica82
-15
Náhlasit nevhodný komentář
hondarr6 debilku ses ubohej jak vetsina cechu dementni češi nic vic nic min ( ne kazdy )
4.11. | 09:21 zacotomame
32
Náhlasit nevhodný komentář
A co je na tom tak překvapivého? Jakou pozici si tady tyto menšiny vybudovaly, takovou mají. Kdo si do bytu nakvartýruje člověka u kterého je předpoklad, že tam s ním příjde dalších deset a byt po několika týdnech vybydlí a bude se dožadovat jeho opravy, či výměny, popř. jej po zdevastování odmítne ...