Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.11. 2014 16:48
Velká fotogalerie

Socialismus ožívá v muzeu! ZAVZPOMÍNEJTE s námi!

Komunismus - 1
Zdroj: TN.cz

Vzpomínáte na dobu, kdy se stály fronty na banány, v regálech byl jen jeden prací prášek a všichni jsme si zuby čistili Fluorou? V ústeckém muzeu tyhle typické připomínky budovatelské éry sedmdesátých a osmdesátých let oprášili a vystavili.

Prezidentem byl Gustáv Husák a heslem té doby život v blahobytu. Jenže pro všechny úplně stejný. Však kdo doma neměl skákající tatramatku se zvukem startující stíhačky.


V té době vypadala většina regálů v obchodech jeden jako druhý. Na každé poličce jediný výrobek. Víc toho zkrátka nebylo. Třeba sifon stál tehdy 175 Kčs a to už byly pořádné peníze.


"Nástupní plat v muzeu v Ústí, kam jsem přišel v roce 1986, bylo pro mě necelých 1500 korun hrubého měsíčně," vzpomíná historik muzea Václav Houfek.


Obývací pokoje jsme všichni měli jako přes kopírák. A televize se přepínala ručně. Programy se daly spočítat na prstech jedné ruky a reklamy místo luxusních aut ze zámoří propagovaly mléko, zelí nebo jablka.


139

GALERIE: Výstava komunismu

Zdroj: TN.cz

Komunismus - 1

Hodnocení:A jak se zdá, lidé na dobu dávno minulou vzpomínají rádi. Řada návštěvníků vernisáže se dokonce přiznala, že některé z normalizačních pokladů mají stále doma.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se proměnilo Národní muzeum při oslavách 20 let Novy? Podívejte se na exkluzivní video!

pez, Martin Kočárek TN.cz