Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2013 08:20
vědci slaví

Ve vesmíru se rodí nová planeta. Poprvé budeme její vznik pozorovat i na Zemi

Vesmír - ilustrační foto
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Astronomové jsou blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety.

Vesmírný kvas, který se údajně pomalu mění v novou planetu třikrát větší než nejmohutnější planeta naší soustavy Jupiter, probíhá v soustavě hvězdy HD 100546. Ta je na astronomické poměry relativně blízko Zemi, světlo z ní k nám letí 335 let.

 

"Jestli je náš objev skutečně rodící se planetou, pak to bude poprvé, kdy vědci mohou sledovat proces jejího formování a také její vzájemné působení s okolním prostředím ve velmi raném stadiu," řekl podle listu The Daily Telegraph astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Curychu.

 

Dosud zkoumali vědci proces zrodu planet pouze prostřednictvím počítačových simulací. Nový objev by mohl výrazně posunout kupředu lidské chápání toho, jak se rodily planety v minulosti, a také vnést nové poznání do historie Země.

 

 

Dosavadní teorie předpokládají, že velké planety, jako je tato, se formují tak, že se na jednom místě shlukují plyny a prach, který zůstane po vzniku nové hvězdy.

tn.cz / ČTK / kos